Zaprezentowano nowe Nexusy i… lizaka

0
832

Fani systemu operacyjnego Android oraz wszystkiego, co związane jest z firmą Google, mieli wczoraj dzień pełen wrażeń. Zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami, gigant z Mountain View 15 października zaprezentował światu Nexusa 6, tablet Nexus 9 oraz ciekawostkę w postaci multimedialnego odtwarzacza Nexus Player. Wraz z prezentacją nowego „google’owskiego” sprzętu nie zabrakło miejsca dla nowego Androida, który tym razem otrzymał numerek 5.0 i nazwę… Lollipop.

Deweloperzy będą mogli sprawdzić nową wersję „zielonego” systemu już 17 października. Dopiero wtedy będzie można powiedzieć więcej o zmianach, które zaszły w porównaniu z KitKatem. Na chwilę obecną wiadomo tak naprawdę tyle, że Android zupełnie zmieni się pod względem wizualnym. Standardowy wygląd zostanie zastąpiony przez szatę Material Design, dzięki której robocik zyska nowoczesny wygląd oraz powiadomienia na ekranie blokady.

nexus2

 Warto także odnotować fakt, że Google dużo poświęciło tym razem nad wydłużeniem czasu pracy na baterii. Podobno na nowym systemie urządzenie będzie działało 30% dłużej, niż obecnie. Czy w praktyce będzie aż tak kolorowo? Przekonamy się o tym wkrótce. Niestety, na razie dokładnie nie wiadomo, kiedy poszczególnie urządzenia z serii Nexus doczekają się aktualizacji do lizaka.

Jeśli chodzi o świeże modele urządzeń rodem z Mountain View, Nexus 6 został zaprezentowany jako 6-calowe urządzenie (ekran o rozdzielczości 2560×1440) z czterordzeniowym procesorem o taktowaniu 2,5 Ghz i 3 GB pamięci RAM oraz 32 lub 64 GB pamięci wbudowanej. Najmłodszy ze smartfonów od Google może pochwalić się też tylnym aparatem o matrycy 13 megapikseli, przednim z 2 megapikselami oraz akumulatorem o pojemności 3200 mAh.

Przedsprzedaż telefonu stworzonego przy współpracy Google oraz Motoroli rozpocznie się pod koniec października. Cena? W chwili obecnej mówi się, że sięgnie ona kwoty $649.

nexus1

Pokazany wczoraj światu tablet z rodziny Nexusów wyprodukowany został przez HTC. Jest to pierwsze urządzenie z tej rodziny urządzeń, które będzie posiadało 8,9-calowy ekran o rozdzielczości 2048×1536 pikseli. Pozostała specyfikacja, czyli 2 GB RAM-u oraz układ Tegra K1 na papierze wyglądają bardzo dobrze, tak więc na pewno wielu z Was weźmie pod uwagę kupno Nexusa 9 w najbliższym czasie.

Google wyraźnie skupia się ostatnio na baterii. Nic zatem dziwnego, że w najnowszym Nexusie z grona tabletów znalazło się miejsce dla pojemnego akumulatora 6700 mAh, który – według oficjalnych informacji – ma pozwolić użytkownikowi na około osiem godzin nieprzerwanej pracy. Jeśli teoretyczne informacje potwierdzą się w praktyce, będzie naprawdę dobrze!

nexus9

Ile będzie wynosiła cena Nexusa 6? Jego podstawowa wersja z 16 GB pamięci to koszt rzędu $479, natomiast wariant z 32 GB pojawi się na półkach sklepowych w cenie wynoszącej ponad $100 więcej.

Na koniec warto poświęcić chwilę urządzeniu przedstawionemu jako Nexus Player. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie będzie można go kupić oraz czy w ogóle dostępny będzie w naszym kraju. Jeśli jednak tak się stanie, a cena $99 okaże się potwierdzić, wszystko wskazuje na to, że wielu z Was wkrótce będzie mogło pochwalić się w domu multimedialnym centrum rozrywki.

player

Nexus Player będzie umożliwiał uruchamianie na telewizorze filmów oraz gier dostępnych w sklepie Google Play. A wszystko to przy użyciu komend głosowych. I jak – podoba się? 🙂