Zanieczyszczenie Powietrza KRK – pomysłowa aplikacja dla mieszkańców Krakowa

0
1516

Przyjęło się, że przebywanie na świeżym powietrzu jest zdrowe. Niestety, obecnie jakość tego, co wdychamy – szczególnie w dużych miastach – jest bardzo wątpliwa. Aby uświadomić ludzi, w jakim środowisku żyją, a także informować, kiedy mogą pozwolić sobie na dłuższy spacer, a kiedy tylko kilkuminutowy przygotowano aplikację Zanieczyszczenie Powietrza KRK.

Program Zanieczyszczenie Powietrza KRK – jak wskazuje na to już sama nazwa – powstał przede wszystkim z myślą o osobach mieszkających w Krakowie. Oczywiście, nic nic stoi na przeszkodzie, by narzędzia używały osoby, które tylko od czasu do czasu mają okazję przebywać w dawnej stolicy naszego kraju. Niewykluczone, że jeśli tylko pomysł się spodoba, wkrótce w Google Play znajdą się podobne apki dla warszawian, poznaniaków czy wrocławian.

smog

Aplikacja podaje nam informacje na temat aktualnego zanieczyszczenia powietrza. Jak informują jej autorzy, tego typu wiedza jest potrzebna, gdyż smog jest przyczyną zmęczenia, podrażnienia spojówek, krtani i tchawicy oraz przyczynić się może do powstania nowotworu albo uszkodzenia płodu w łonie matki.

Twórcy narzędzia pomyśleli nie tylko o podstawowej wersji swojego dzieła, lecz także o widżetach. Dzięki nim za każdym razem, gdy spoglądamy na pulpit, możemy zapoznać się ze wskaźnikami CAQI (Common Air Quality Index) oraz AQI (Air Quality Index), które najlepiej obrazują to, co dzieje się za naszymi oknami. Oczywiście, nie zabrakło też danych o stopniu zanieczyszczenia  pyłami PM10, pyłami PM2,5, dwutlenkiem siarki (SO2), dwutlenkiem azotu (NO2), ozonem (O3) i tlenkiem węgla (CO).

smog1

Mimo że apka Zanieczyszczenie Powietrza KRK  to niskobudżetowy projekt, prezentuje się bardzo dobrze. Fajnie, że można znaleźć jeszcze w Google Play coś innowacyjnego. W Krakowie nie mieszkam, tak więc nie będę mógł programu używać na co dzień, ale jeśli Wy możecie – zdecydowanie powinniście to robić.


logo-app
Zanieczyszczenie Powietrza
Everyday Applications
0   
qrcode-app