YotaPhone 2 – jeden smartfon, dwa wyświetlacze

1
1383

Podczas jednego ze szczytów na szczeblu międzynarodowym prezydent Rosji, Władimir Putin, pokazał władzom Chin smartfona. Owym tajemniczym sprzętem był gadżet o nazwie YotaPhone 2. Jeżeli jeszcze o nim nie słyszeliście, czas to zmienić, bowiem debiutuje on dzisiaj na naszym rynku. Niestety, będzie starał się wyczyścić nas z każdej złotówki w portfelu.

YotaPhone 2 to urządzenie inne od wszystkich. Dlaczego? Bo zamiast jednego, kolorowego wyświetlacza, posiada aż dwa. I co ciekawe – ten drugi został stworzony z tzw. e-papieru, czyli pobiera mało energii i znakomicie nadaje się do czytania książek czy przeglądania treści dostępnych na stronach internetowych.

yota

Już na wstępie trzeba wspomnieć o jednej istotnej kwestii – cenie. Urządzenie z Rosji debiutuje dzisiaj w Polsce i trafi do sprzedaży wyceniony na blisko 3000 złotych, a dokładniej na 2899. Jeżeli zastanawiacie się, skąd tak spora liczba, wyjaśniam – wszystko przez to, że YotaPhone 2 chwali się aż dwoma ekranami, a to właśnie ten element urządzenia jest najdroższy w produkcji. Można zatem dojść do wniosku, że to, co miało być największą zaletą rosyjskiego telefonu jest jego wadą. Szkoda.

Na jakiej zasadzie działa YotaPhone 2? Jest to zwykły (choć niezwykły) smartfon z Androidem, którego jeden wyświetlacz, ten kolorowy, włącza się tylko wtedy, gdy tego chcemy, natomiast drugi jest aktywny przez cały czas. Oczywiście, wszystko dzięki technologii E-Ink, która zużywa energię jedynie przy odświeżaniu obrazu.

yota1

Zgodnie z informacją zamieszczoną przez producenta, YotaPhone 2 będzie w stanie działać na baterii nawet przez 5 dni. Jeżeli zatem zapomnimy z domu ładowarki, a będziemy na weekendzie nad jeziorem, nie będziemy musieli kupować drugiej. Po uruchomieniu specjalnego trybu YotaEnergy podstawowe funkcje smartfonu dostępne będą na czarno-białym ekranie. Ciekawe rozwiązanie, prawda?

Tak, jak pisałem na początku, YotaPhone 2 został wyceniony w naszym kraju na 2899 złotych. To trochę dużo, ale trzeba wziąć pod uwagę, że specyfikacja urządzenia jest całkiem niezła. Pamięci RAM mamy tutaj 2 GB, zastosowany procesor to poczciwy Qualcomm Snapdragon 800, a liczba wbudowanej pamięci wynosi 32 GB. Jeżeli chodzi o baterię, ma ona pojemność 2500 mAh.

yota2

Teraz sprawa najważniejsza – wyświetlacze. Ten kolorowy ma w YotaPhone 2 5 cali i rozdzielczość 1080 x 1920, natomiast drugi – 4,7 cala i 540 x 960 pikseli. Wszystko fajnie, pięknie, ale ta… cena. Troszkę zabija. Niestety.

A Wy co sądzicie o rosyjskim smartfonie? Podoba Wam się?