Xbox One SmartGlass – konsolowe centrum dowodzenia

0
761

Xbox One SmartGlass to swego rodzaju centrum dowodzenia konsolą. Na pewno nie jest to absolutny „must have” dla każdego, szczególnie „niedzielnego”, posiadacza Xboxa nowej generacji. Jeżeli jednak należycie do dosyć aktywnych graczy, będzie to Wasz dobry, mobilny przyjaciel, którego będziecie w miarę często odwiedzać.

Podobnie jak interfejs samego Xboxa One, również i aplikacja Xbox One SmartGlass charakteryzuje się wyjątkową prostotą. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, warto napisać o początkach, czyli synchronizacji konta Microsoft z aplikacją. Ta zajmuje dosłownie kilka sekund i nie wymaga od nas w zasadzie niczego poza znajomością e-maila i hasła. Warto wspomnieć, że równie sprawnie wygląda połączenie apki z konsolą, co było dla mnie bardzo pozytywnym zaskoczeniem.

xobx

Po poprawnym zalogowaniu się do Xbox One SmartGlass, naszym oczom ukazuje się kilka znajomych kafelków. Są to ostatnio używane przez nas gry, aplikacje i funkcje konsoli, które możemy uruchomić z poziomu smartfona lub tabletu.

Poniżej wspomnianego multimedialnego „zbiorowiska” znajdują się pisane przez nas notki oraz zdobywane osiągnięcia. Nie jest to może jakoś wyjątkowo potrzebne, ale czasem się przydaje, gdy chcemy, na przykład, pochwalić się achievementsem swoim kolegom i koleżankom w pracy lub szkole.

Xbox One SmartGlass pozwala nam na przeglądanie listy znajomych oraz sprawdzanie tego, kto jest teraz online i w co dokładnie gra. Dzięki tej dosyć prostej funkcji możemy w łatwy sposób umówić się na wspólną zabawę z jednym bądź kilkoma osobami. I – oczywiście – wcale nie potrzebujemy do tego uruchomionej konsoli.

Poza tym, że w programie przeglądamy sobie profile, sprawdzamy zdobyte osiągnięcia i uruchamiamy gry i aplikacje, nie dotykając pada od Xboxa, możemy również dokonywać zakupów. Sklep dostępny w Xbox One SmartGlass posiada te same pozycje, co jego konsolowy odpowiednik i co najważniejsze, kupowanie gier nie zajmuje w nim więcej, niż minutę (nie licząc pierwszego razu).

Interesującą funkcją w Xbox One SmartGlass jest pilot konsolowy. Co to takiego? Jak pewnie się domyślacie, jest to dotykowy panel, który daje nam możliwość sterowania uruchomioną konsolą. Fakt, jest to trochę taki zbędny „bajer”, ale – muszę przyznać – że czasem bardzo się przydaje. W jakich sytuacjach, na przykład? Głównie podczas słuchania muzyki (do zmieniania utworów i przewijania) albo odtwarzania teledysków na YouTube.