Wikipedia – mobilna wersja popularnej encyklopedii

0
775

Myślę, że Wy także – podobnie jak ja – prawie każdego dnia co najmniej raz odwiedzacie Wikipedię, by dowiedzieć się czegoś, co potrzebne jest Wam w pracy, szkole czy też do… krzyżówki. Do niedawna internetową encyklopedię czytałem w przeglądarce internetowej. Jakiś czas temu to się zmieniło. A wszystko dzięki mobilnej apce Wikipedia. 

O samym projekcie Wikipedii pisać raczej nie trzeba. Na pewno każdy z Was dobrze wie, czym jest i do czego służy. Możemy zatem przejść do omówienia tego, co oferuje jej mobilna wersja. A – wierzcie lub nie – choć nie jest tego może zbyt wiele, to nie udało mi się upolować ani jednej poważnej wady.

wiki

Na stronie głównej programu mamy niemal to samo, co na Wikipedii w wersji desktopowej. Dostępna jest tutaj wyszukiwarka haseł, a także artykuły wyróżnione czy też informacje na temat ważnych wydarzeń. Do tych ostatnich warto wracać, bowiem można dowiedzieć się wielu ciekawostek. Między innymi sprawdzić, co danego dnia zapisało się w kartach historii, kto obchodzi imieniny, urodziny oraz kogo musieliśmy pożegnać i ile lat temu to było.

Wyszukiwanie interesujących nas materiałów jest proste jak drut. Po wpisaniu odpowiedniej frazy wyświetlają nam się pasujące do niej artykuły. Apka świetnie radzi sobie nie tylko z bardzo konkretnymi zapytaniami, lecz także tymi ogólnymi. Dzięki temu wpisując nawet samo imię interesującej nas osoby możemy do niej dotrzeć w bardzo łatwy sposób. Wystarczy tylko znaleźć ją na liście proponowanych.

wiki1

Hasła w mobilnej wersji Wikipedii  nie są w żaden sposób skracane. Także zawierają śródtytuły oraz obrazki. Oczywiście, nie brakuje w nich także odnośników do konkretnych artykułów, co pozwala nam w szybkim tempie znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania z danej dziedziny.

Mimo że Wikipedia tworzona jest przez internautów i opiera się na ich wiedzy, w jej smartfonowej wersji zabrakło miejsca dla edytora tekstu. Szkoda. Nie chcę mi się wierzyć, by komuś chciało się pisać artykuły na kilkaset słów, ale myślę, że nie brakowałoby chętnych na poprawianie drobnych błędów zauważonych podczas czytania.

Czy warto pobrać apkę? Zdecydowanie tak. Nie sprawia ona najmniejszych problemów, a do tego jest bardzo funkcjonalna i czytelna.