Vocabla – wirtualny nauczyciel or something like that

0
773

Obecnie w życiu codziennym niemal na każdym kroku mamy styczność z językiem angielskim. Czy to się komuś podoba, czy też nie przydaje się on zarówno, gdy wyjeżdżamy za granicę, jak i wtedy, gdy przebywamy w naszym kraju i używamy jakichś aplikacji czy gier nieposiadających polskiej wersji językowej. Dla tych, co czują, że muszą nieco podszkolić swoją znajomość obcych słówek, proponuję polską aplikację o nazwie Vocabla.

Program Vocabla powstał przede wszystkim z myślą o osobach, które posiadają podstawową wiedzę z angielskiego, a więc potrafią konstruować poprawne gramatycznie zdania, lecz czują braki w swoim zasobie słownictwa. Sam mam niekiedy ogromny problem ze znalezieniem angielskiego odpowiednika polskiego słówka, dlatego bardzo chętnie korzystam z tego typu programów. Czy skutecznie uczą? Jako że jestem wzrokowcem, mogę z czystym sumieniem napisać – tak.

vocabla

Jeśli mamy ochotę, możemy w programie nauczyć się angielskich znaczeń nie tylko polskich, lecz także hiszpańskich, arabskich czy rosyjskich słów. Myślę, że większość z Was z opcji zmiany języka nie skorzysta, ale być może się mylę. Warto więc wspomnieć, że w ogóle jest taka możliwość.

Na czym polega nauka w Vocabla? Program wyświetla nam w kwadracikach słówka po angielsku, a my musimy zdecydować czy tłumaczenie owego wyrazu znamy, czy też nie. Jeśli zdecydujemy się na tę drugą opcję, słówko zapisywane jest na listach wyrazów do nauki. Kiedy już czujemy, że przyswoiliśmy wiedzę z danego działu, możemy sprawdzić swoje umiejętności w teście.

vocabla1

Apka przypadła mi do gustu ze względu na ogromną bazę słownictwa, który jest podzielony ze względu na tematykę. Nudy? Niekoniecznie. W Vocabla znaleźć możemy bowiem kurs nauki słówek używany w książkach o Harrym Potterze czy w filmach Monty Pythona. Można więc łączyć przyjemne z pożytecznym – to jest to, drodzy nauczyciele z polskich ośrodków edukacyjnych!

Polski program w wersji bezpłatnej w zasadzie nie posiada żadnych ograniczeń. Decydując się na miesięczny abonament w wysokości $10, otrzymujemy dodatkowo możliwość sprawdzenia wymowy danego wyrazu, a także synchronizacji aplikacji zainstalowanej na smartfonie, tablecie i komputerze.