Stolice Państw Quiz – co Ty tam wiesz o geografii, mięczaku!

0
705

Kiedy byłem brzdącem chodzącym do szkoły podstawowej, mało kto mógł  równać się ze mną w dziedzinie geografii. Znałem wiele stolic państw, a i z rozpoznawaniem flag nie miałem większych problemów. Niestety, latka lecą, a człowiek, który nie systematyzuje swojej wiedzy, zapomina ją raz na zawsze. Wyraźnie dała mi to do zrozumienia apka mobilna o nazwie Stolice Państw Quiz.

Na pewno znajdą się wśród Was tacy, co powiedzą, że wymienienie kilku stolic jest błahostką. W końcu najważniejsze miasta danych krajów bardzo często wymieniane są w telewizji, a więc dość szybko można je skojarzyć. Czy jednak aby na pewno tak jest? Nie do końca, bo przecież to o Sydney, a nie o Canberze mówi się częściej przy okazji Australii, a to właśnie ta druga metropolia znajduje wyżej w hierarchii. Oczywiście, takich przykładów jest więcej, ale lepiej będzie jak sami się o tym przekonacie.

quiz

Stolice Państw Quiz nie skradnie Waszych serc pod względem graficznym. Wszystko w tej kwestii jest tutaj jak najbardziej w porządku, ale zarówno menu główne, jak i wszystkie inne elementy zdecydowanie mogłyby prezentować się nieco bardziej… profesjonalnie. Mówiąc inaczej – więcej bajerów, trochę mniej prostoty.

Przejdźmy do najważniejszego, czyli rozgrywki. W Stolice Państw Quiz możemy sprawdzać swoją wiedzę w dwóch trybach – jeden z nich pozwala nam na naukę, natomiast drugi to rywalizacja o jak najlepsze wyniki. Między tymi dwoma rodzajami zabawy różnic jest bardzo wiele. Po pierwsze, tylko w jednym wywierana jest na nas presja czasowa i po drugie – tylko ten „uczący” pozwala nam na wybór rejonu świata, o którym chcemy dowiedzieć się czegoś więcej.

quiz1

W tym „ważniejszym” trybie mamy do pokonania 10 poziomów, w których przychodzi nam rozwiązać po 20 zagadek. Każde z wyzwań to cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna jest prawidłowa. Jeżeli zdecydujemy się na błędny wariant, musimy liczyć się z otrzymaniem kary punktowej, rzutującej na nasz ostateczny wynik.

Mimo że Stolice Państw Quiz to gierka prosta, znalazło się w niej miejsce dla systemu osiągnięć oraz tabeli wyników. Niby nie jest to nic wielkiego, ale – moim zdaniem – skutecznie mobilizuje nas do nauki geografii i przyswajania wiedzy dotyczącej stolic.