Sleep as Android – strażnik spokojnego i głębokiego snu

0
797

Nieważne czy masz problem z zasypianiem, wstawaniem, czy po prostu zależy Ci na spokojnym i głębokim śnie – aplikacja mobilna o nazwie Sleep as Android sprawdzi się w Twoim przypadku doskonale. Nie wierzysz? Przekonaj się sam, czytając o dostępnych w niej funkcjach, które miałem ostatnio okazję przetestować.

Czym jest Sleep as Android? Gdybym miał określić tę apkę w najkrótszy możliwy sposób zapewne napisałbym, że jest to swego rodzaju połączenie zaawansowanego budzika z narzędziem do monitorowania snu. Choć do oferowanych przez program opcji podchodziłem z dużym dystansem, śmiało mogę napisać, że bardzo przydaje się on w codziennym życiu. Szczególnie w przypadku takich osób jak ja, czyli niepamiętających czasów, kiedy rano czuli się wypoczęci.

sleep

Najbardziej podstawową funkcją, jaką znaleźć można w apce jest budzik. Nie można go jednak zaliczyć do całkowicie standardowych, a to dlatego, że działa on na nieco innej zasadzie niż jego koledzy. Przede wszystkim rozpoczyna proces wybudzania już kilka minut przed wybraną przez nas godziną. Jaki to ma sens? Za chwilę wyjaśnię.

Naukowcy odróżniają dwie fazy snu, podczas których człowiek zachowuje się w łóżku zupełnie inaczej. Kiedy w naszej głowie pojawiają się senne marzenia czy koszmary podobno na „wyrze” jesteśmy nieruchomi. Jest to całkowicie sprzeczne z tym, jak zachowujemy się w momentach, gdy nie śnimy. Zadaniem Sleep as Android jest monitorowanie tego, w jakiej fazie obecnie się znajdujemy i wybudzenie nas w takim momencie, byśmy po usłyszeniu alarmu czuli się wypoczęci. Jak to możliwe? Otóż, według badań, człowiek może wstać w dobrej formie tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nie zostanie wybudzony z głębokiego snu.

Apka działa dzięki akcelerometrowi. Nie musimy więc podłączać do swojej głowy jakichkolwiek kabelków, by sprawdzić jak w nocy nam się spało. Wystarczy położyć telefon na łóżku. Proste, prawda?

Fajną opcją dostępną w Sleep as Android jest nagrywarka dźwięków. Rejestruje ona wszystkie odgłosy jakie wydajemy w nocy, dzięki czemu rano możemy przekonać się, o czym w nocy dyskutujemy z poduszką i kołdrą.

Darmowa wersja programu posiada pewne ograniczenia czasowe. Możemy w niej korzystać z wszystkich funkcji przez dwa tygodnie. Później za taką przyjemność trzeba już zapłacić. Na szczęście nie jakoś bardzo wiele, bo jedynie ok. 10 złotych.