Retrica – coś dla tych, którzy lubią „machnąć sobie selfiaka”

0
1076

Nie mam bladego pojęcia, dlaczego zdjęcia typu „selfie” zostały w ogóle tak nazwane i czemu stały się popularne właśnie teraz, mimo że tak naprawdę można było je robić już od wielu, wielu lat. Cóż, nie będę w tę kwestię wnikał, bo – szczerze powiedziawszy – nie jest ona dla mnie wyjątkowo interesująca. Jeżeli moja wypowiedź Was nieco rozgniewała, prawdopodobnie lubicie robić sobie autoportrety za pomocą swoim smartfonów. I wiecie co? To bardzo dobrze, bo na pewno przyda Wam się opisywana w tym wpisie apka o nazwie Retrica.

Znawcy „selfie” doskonale wiedzą o tym, że zdjęcia tego typu można robić na wiele sposobów. Zwykłym „szarakom” wydaje się, że zdjęcie to po prostu jedna fotografia, ale prawda jest taka, że autoportretowe dzieło może składać się z dwóch, czterech, a nawet sześciu póz. Przyznam się, że sam byłem tym nieco zaskoczony, ale kiedy spędziłem nieco czasu z Retrica pomyślałem sobie: „kurczę, to robienie fotek to naprawdę fajna sprawa!”.

retr

Na wstępie warto zaznaczyć, że opisywany program jest stworzony do upiększania zdjęć, jednak nie tych, które mamy już zapisane w swoim smartfonie. Inaczej mówiąc – jest to po prostu wypasiony aparat pozwalający na cykanie rzadko spotykanych fotek z mnóstwem wszelkiego rodzaju upiększeń. Na pewno nie wszystkim do końca się to spodoba, ale – patrząc po ilości pobrań apki – wydaje się, że mało jest tego typu osób.

Ekran główny Retrica składa się z obrazu z aparatu oraz dolnego panelu z dodatkami. Mimo że jest to program głównie do „selfie”, możemy w nim korzystać albo z przedniej, albo tylnej kamerki. Wybór należy tylko do nas i można go w każdej chwili zmienić za pomocą jednego przycisku umiejscowionego w prawym górnym rogu wyświetlacza.

retr11

Ogromną zaletą aplikacji jest fakt, że pozwala nam ona wszystkie filtry dodawać na bieżąco, a także modyfikować je za pomocą gestów. Nie musimy więc korzystać z wielu wirtualnych suwaczków, a po prostu „szczypać” ekran wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Może wydawać się to nieco dziwne, ale naprawdę jest to świetne rozwiązanie.

Retrica możemy utworzyć jedno pojedyncze zdjęcie, ale istnieje również możliwość robienia całych serii fotek. Jeżeli mieliście kiedyś okazję robić sobie zdjęcia w specjalnie przeznaczonych do tego automatach, na pewno wiecie już o co mi chodzi.

Zapisane dzięki programowi fotografie są bardzo dobrej jakości, ale mają jedną poważną wadę – znajduje się na nich znaczek z logotypem aplikacji. Jak go usunąć?Wystarczy kupić pełną wersję za nieco ponad 6 złotych. Usuwa ona wszelkie reklamy oraz dodaje nieco wirtualnych gadżetów. Niby nic wielkiego, ale pewnie niektórzy z Was się skuszą.