Regionalny System Ostrzegania – „must have” na majówkę

0
1265

Weekend majowy coraz bliżej, tak więc prawdopodobnie przed Wami wyjazdy albo grillowanie ze znajomymi w plenerze. Bez względu na to czy planujecie spędzać czas bardzo daleko od domu, czy też nie, warto, abyście zaopatrzyli się w aplikację mobilną RSO. Już wyjaśniam co kryje się pod tym skrótem. To nic innego jak Regionalny System Ostrzegania.

Program oferuje niezbędne informacje dla osób mieszkających lub aktualnie przebywających we wszystkich województwach naszego kraju. Niestety, nie możemy wybrać opcji, która pozwoliłaby nam na otrzymywanie aktualnych powiadomień z dwóch lub kilku obszarów. Troszkę szkoda, bo przecież osoba mieszkająca na pograniczu mazowieckiego i łódzkiego prawdopodobnie nie zdecydowałaby się na wybór tylko jednego terytorium.

rso

Regionalny System Ostrzegania informuje nas o prawdopodobieństwie występowania groźnych zjawisk meteorologicznych oraz umożliwia sprawdzanie stanu wód czy też ostrzeżeń hydrologicznych. Bardzo ucieszyło mnie również pojawienie się w programie zakładki stworzonej specjalne dla kierowców. Niestety, muszę przyznać, że jestem zawiedziony, iż znajduje się w niej tak mało materiałów. Na przykład dla województwa mazowieckiego mamy tylko notkę o zamkniętym Moście Łazienkowskim.

Poruszanie się po aplikacji nikomu z Was nie powinno sprawić większych problemów. Mapka na ekranie głównym służy do wyboru interesującego nas terenu, a resztę możemy uruchamiać za pomocą stworzonych do tego przycisków. O ile nie można mieć żadnych zastrzeżeń do funkcjonalności, to – moim zdaniem – do wyglądu już zdecydowanie tak.

rso1

Czy Regionalny System Ostrzegania rzeczywiście prezentuje się na wyświetlaczu tak słabo? Mój smartfon posiada ekran pięciocalowy i nie powiedziałbym, że jest on idealny dla tego programu. Mapka wydaje się być cała w pikselach, a sam interfejs… no, cóż, wygląda trochę tak, jakby był zrobiony przez laika, a nie profesjonalną firmę informatyczną.

RSO oferuje nam powiadomienia push oraz poradniki, które krok po kroku wyjaśniają, między innymi, jak mamy zachować się w trakcie ewakuacji oraz jakie gesty powinniśmy wykonywać, widząc nadlatujący śmigłowiec ratunkowy. W teorii wydaje się to całkiem pomocne, ale jak będzie spisywało się w praktyce, przekonamy się latem. To wtedy będziemy najbardziej narażeni na burze, blokady dróg czy też (odpukać w niemalowane) powodzie.