Papyrus – prosty notatnik nie tylko dla uczniów

0
782

Wiem, że pisanie na ten temat to niemalże grzech śmiertelny, ale prawda jest taka, że już za niecałe dwa tygodnie polscy uczniowie wrócą do szkół i pilnej nauki. Z racji tego, że pewnie większość z nich jeszcze nie myśli o „wyprawce”, postanowiłem trochę ich wyręczyć. W ten oto sposób stałem się posiadaczem notatnika Papyrus. Co takiego on oferuje i dlaczego warto go pobrać? Zaraz wszystkiego się dowiecie!

Aplikacja Papyrus to wyjątkowo prosty program, którego autorzy postawili na minimalizm połączony z funkcjonalnością. Elementy interfejsu zostały przetłumaczone na język polski, jednak jestem przekonany, że i bez tego potrafilibyście poprawnie korzystać z wszystkich przygotowanych tutaj funkcji.

papyrus

Po uruchomieniu programu naszym oczom ukazuje się zbiór stworzonych notatek. Jeżeli preferujemy porządek, możemy stworzyć kilka wirtualnych zeszytów i przetrzymywać w nich wpisy na konkretne tematy. Nikt – oczywiście – nie zabrania nam także mieć totalnego bałaganu i radzić sobie z nim tak, jak tylko jest to możliwe.

Standardowa notatka w Papyrus składa się z linijek lub kratek (do wyboru, do koloru), natomiast ta nieco bardziej zaawansowana pozwala nam pracować na dokumencie PDF. Daje to prawie nieograniczone możliwości, gdyż dzięki temu możemy nie tylko tworzyć własne teksty, grafiki i tym podobne, lecz również modyfikować te, które mieliśmy już zapisane w formie książek.

Z opisywanej aplikacji korzystało mi się bardzo przyjemnie. Szybko załapałem, co do czego w niej służy i nauczyłem się z tego korzystać. Niestety, kilka rzeczy mnie zmartwiło i nie byłbym sobą, gdybym o tym nie wspomniał.

Przede wszystkim moją uwagę zwrócił fakt, że wirtualna gumka (wiecie, taka do ścierania), funkcja importu PDF czy też przechowywanie danych w chmurze jest jedynie „usługą tymczasową”. Co to oznacza? Ano to, że za niedługo stanie się płatna i na każdą z nich będzie trzeba wydać nieco ponad 10 złotych.

Żałuję również tego, że w Papyrus nie możemy czasem wprowadzać tekstu przy pomocy klawiatury. Wydaje mi się, że taka „komputerowo-tradycyjna” metoda ma wielu zwolenników i dodanie jej do apki nie byłoby większym problemem dla jej twórców. Mogłaby też znacząco wpłynąć na jej funkcjonalność, co jest chyba dość oczywiste.