Opera – śpiewająco działająca przeglądarka

0
803

Z przeglądarkami internetowymi (również, a może przede wszystkim, tymi na smartfony) jest jak z samochodami. Niby jakiś tam mamy i z niego korzystamy, ale zawsze moglibyśmy mieć lepszy. Chociaż korzystam na co dzień z Chrome’a, przy okazji ostatniej aktualizacji apki Opera postanowiłem ją wypróbować. I, tak sobie myślę, że chyba już z nią zostanę.

Prawdopodobnie nie ucieknę od pytania, dlaczego zdecydowałem się odstawić na drugi plan swojego Chrome’a. Odpowiedź jest prosta, chociaż nie do końca oczywista. Nie będę ukrywał, że po prostu należę do osób, które nie lubią ciągle tego samego. I tak raz na jakiś czas zmieniam całkowicie wygląd swojego Androida, a kiedy tylko nadarzy się okazja, zmieniam przeglądarkę, licząc na to, że będzie ona lepsza od swojej poprzedniczki.

Jeżeli chodzi o program Opera, miałem z nim już do czynienia na PC-ie. Na potrzeby testu znów wróciłem do komputerowej wersji i napiszę to już teraz, że synchronizacja mobilnego i desktopowego wydania działa bardzo dobrze. Znam takich, którzy uważają takie funkcje za głupie, ale ja z nich korzystam i – moim zdaniem – podobnych do mnie osób jest znacznie więcej, niż tych drugich.

Po kilku dniach testowania opisywanej apki wszędzie, gdy tylko to możliwe, doszedłem do wniosku, że warto czasem zawrócić sobie głową instalacją nowej przeglądarki. Opera okazała się wyjątkowo płynnie działającą aplikacją, która – po pierwsze – ani razu samoczynnie mi się nie wyłączyła i – po drugie – dzięki świetnej funkcji Off-Road pozwoliła mi na komfortowe przeglądanie internetu w miejscu, gdzie internet działał wolniej, niż pierwszy komputer stacjonarny.

Opera pozytywnie zaskoczyła mnie funkcją szybkiego wyszukiwania. Wydawało mi się, że tylko Google stać na takie opcje, ale okazało się, że bardzo się myliłem. Wystarczy przytrzymanie środkowego przycisku w telefonie, a w ciągu chwili mogę uruchomić przeglądarkę. Co ciekawe, mogę to robić również wtedy, gdy gram sobie w jakąś grę albo piszę e-maila.

To, co zasługuje w programie na pochwałę, to ekran główny. Nie tylko mamy w nim dostęp do standardowych zakładek, lecz również otrzymujemy możliwość przejrzenia „szybkich newsów” z różnych stron internetowych. Szkoda jedynie tego, że sami nie możemy wybierać źródeł tych informacji, ale dobrze, iż chociaż mamy pole do popisu w kwestii kategorii wiadomości.