OpenSignal – dla poszukiwaczy… zasięgu

0
839

Operatorzy sieci komórkowych starają się wmówić nam w swoich reklamach, że oferują zasięg w całej Polsce. Jak z tym jest w praktyce? Myślę, że nikomu z Was nie muszę tłumaczyć. Jeżeli mieszkacie w mieście, prawdopodobnie ten problem Was nie dotyczy. Gdyby się jednak okazało, że często przebywacie w mniejszych miejscowościach, gdzie niekiedy ciężko jest się z kimkolwiek skontaktować, radzę Wam sprawdzić świetne mobilne narzędzie o nazwie OpenSignal.

Wbrew temu, co napisałem we wstępie, OpenSignal jest przydatny nie tylko poza granicami dużych aglomeracji. Opisywany program pozwala nam bowiem nie tylko sprawdzać jakość zasięgu oraz lokalizację najbliższej wieży telefonicznej, lecz również testować nasze połączenie Wi-Fi oraz kontrolować wydzwonione minuty i wysłane SMS-y. Żeby jednak nie napisać trochę o wszystkim, ale o niczym konkretnie, pozwólcie, że zaczniemy od początku.

OpenSignal zbudowany jest z kilku zakładek. Pierwsza z nich pozwala nam na sprawdzenie jakości sygnału wysyłanego do nas z nadajnika operatora. Trzy czytelne kółeczka ze wskaźnikami pokazują nam jakość rozmów oferowanych w danym miejscu, ogólną kondycję zasięgu oraz lokalizator najbliższej wieży. Ta ostatnia opcja szczególnie przydaje się, kiedy jesteśmy gdzieś na wsi i staramy się „złapać” chociażby jedną czy dwie kreski.

Jeśli chodzi o inne funkcje programu, warto wspomnieć też o mapce dostępnych sieci Wi-Fi oraz teście prędkości internetu. W kwestii sprawdzenia łącza raczej pisać wiele nie trzeba, gdyż narzędzi oferujących podobne rzeczy jest w Google Play bardzo wiele. Wspomniana wcześniej mapka to jednak absolutny strzał w dziesiątkę. Warto korzystać z niej będąc w obcym mieście i szukając sieci bezprzewodowych dostępnych za darmo. Miałem okazję sprawdzić ją w praktyce już kilkakrotnie i jeszcze ani razu mnie nie zawiodła.

Liczniki wydzwonionych przez nas minut, wysłanych SMS-ów oraz pobranych danych internetowych spisują się w OpenSignal na medal. Ciekawą opcją jest też wykres przedstawiający historię naszego zasięgu oraz obejmująca nie tylko Polskę mapa, w której można przekonać się o tym, który operator faktycznie oferuje nam rozmowy w całej Polsce „bez ograniczeń”.

Moim zdaniem, sporą zaletą OpenSignal jest przejrzysty widżet. W kwestii wad na pewno można wymienić jedną – brak obsługi dwóch kart SIM. Biorąc pod uwagę, że Dual SIM-ów jest na rynku coraz więcej, liczę na to, że wkrótce apka doczeka się jakiejś aktualizacji zmieniającej coś w tej sprawie.