Mighty Bots – mechaniczna bijatyka, która wymaga myślenia

0
569

Często słyszę opinie, że bijatyki to swego rodzaju gry drugiego gatunku, które po pierwsze niewiele nas uczą, a po drugie – nie wymagają niczego więcej poza bezmyślnym naciskaniem przycisków na konsoli. W niektórych przypadkach trudno mi się z tym nie zgodzić, ale na pewno nie w przypadku wpisu dotyczącego apki Mighty Bots, która jest nie tylko „nawalanką”, lecz także – a może nawet przede wszystkim – mobilną łamigłówką.

Kim są najważniejsze postaci gry Mighty Bots? Robotami, które pewnego dnia postanawiają wkroczyć na ścieżkę wojenną i wykorzystać przeciwko swym mechanicznym braciom cały arsenał nowoczesnej broni. Jak się pewnie domyślacie, akcja produkcji rozgrywa się w futurystycznym świecie, gdzie pełno jest nowoczesnych dymiących fabryk oraz urządzeń, o jakich nie śniło się nawet Stanisławowi Lemowi.

 W produkcji East Side Games Studio przychodzi nam wcielić się w jednego ze wspomnianych wynalazków dwudziestego któregoś wieku i rozprawiać się z jego przeciwnikami. Każdy level to jeden wróg do rozwalenia, co daje nam w sumie ponad 40 walk z kreaturami o różnym wyglądzie i innych zdolnościach.

Zgodnie z tym, co Wam po części zdradziłem, pojedynek w Mighty Bots wygląda inaczej, niż w większości tego typu gier. Nie wykorzystujemy tutaj przycisków „na ślepo” z nadzieją, że może uda nam się wykonać jakiś oszałamiający cios. Musimy natomiast skupić się na łączeniu symboli zamieszczonych na specjalnej planszy. Tak jak robi się to w standardowych łamigłówkach.

W zależności od tego, jaki ruch chcemy wykonać, musimy połączyć inny element. Pięści służą nam do ataku, tarcze do obrony, a dzięki pieniążkom wzbogacamy stan naszego wirtualnego konta.

Im więcej rzeczy uda nam się połączyć za jednym zamachem, tym lepszy efekt naszych działań. Oczywiście, nie tylko my zadajemy ciosy, więc dobrze jest mieć przygotowanych kilka wariantów strategicznych. Tak na wypadek, gdyby coś poszło nie tak.

Mighty Bots posiada elementy znane zarówno z bijatyk, jak i RPG-ów. Mowa tu przede wszystkim o punktach doświadczenia, elementach wyposażenia oraz skillach, które możemy ulepszać wraz z rozwojem naszego robota.

Grafika robocikowego dzieła East Side Games Studio prezentuje się bardzo dobrze. Mimo że barwna, a niekiedy nawet urocza, posiada wiele mrocznych stron, które w sam raz pasują do ogólnego klimatu gry.