MEGA – łatwa i szybka zabawa w wirtualnej chmurze

0
737

Pamiętacie Kima Dotcoma, puszystego pana, który był właścicielem zamkniętego przez władze Stanów Zjednoczonych serwisu Megaupload? Mimo że w mediach jest już o nim dosyć cicho, wciąż jest w sieci bardzo aktywny. Jakiś czas temu miałem okazję przekonać się o tym w praktyce, kiedy natknąłem się na jego nowy projekt – stronę internetową i aplikację MEGA, która pozwala na darmowe przechowywanie danych w wirtualnej chmurze.

Kiedy chciałem coś przesłać z komputera na smartfona (bądź odwrotnie) zazwyczaj byłem zmuszony skorzystać z kabla. Ostatnio szukałem sposobu na zmianę tej sytuacji, gdyż naprawdę uciążliwe było dla mnie grzebanie w szafkach w celu znalezienia kilkumetrowego cienkiego przedmiotu z końcówką USB. Z pomocą przyszło mi właśnie MEGA – naprawdę dobrze działająca aplikacja pozwalająca na korzystanie z tzw. chmury, czyli serwera, na którym możemy trzymać wszystko, co tylko nam się żywnie podoba.

megaa2

Aby w pełni korzystać z programu mobilnego, musimy najpierw założyć konto. Co warto podkreślić, proces rejestracyjny trwa niecałą minutę. Musimy podać w nim e-mail i hasło, a następnie zweryfikować podane przez siebie dane. To wszystko. Kiedy mamy już za sobą wszelkie formalności, możemy przejść do działania.

Po uruchomieniu MEGA naszym oczom ukazują się wszystkie pliki zamieszczone przez nas w chmurze. Aktualizacji danych możemy dokonać w każdym momencie, dzięki czemu dosłownie kilka sekund po przesłaniu dokumentu z komputera możemy zapisać go w pamięci naszego urządzenia mobilnego.

megaa

MEGA pozwala nam zapraszać innych użytkowników do grona znajomych, a także prowadzić z nimi konwersacje. Mimo że możliwości, jakie daje nam program jest całkiem sporo, nie miałem problemu z jego obsługą. Menu jest przejrzyste i wygodnie się z niego korzysta. Dodatkowo, wszystko dostępne jest w języku polskim. Cóż, lepiej być nie mogło.

Każdy, kto założy konto w MEGA może liczyć na 50 GB darmowej przestrzeni dyskowej. Oczywiście istnieje możliwość wykupienia dużo pokaźniejszych chmur. Ceny zaczynają się już €8 za miesiąc. Myślę jednak, że mało kto z Was potrzebuje w sieci 1 TB danych albo i jeszcze więcej.