Jakość powietrza w Polsce – sprawdź, kiedy warto wyjść na spacer

0
791

Jeżeli mieszkacie daleko od wielkich zakładów przemysłowych czy aglomeracji, pewnie cieszycie się świeżym powietrzem od rana do nocy. Mieszkańcy Warszawy, Krakowa czy chociażby Śląska nie mają takiego komfortu i nie zawsze – przynajmniej w teorii – powinni spacerować i wdychać to, co ich otacza. Zapytacie pewnie, skąd wiedzieć, że jest odpowiednia pora na pójście z rodzinką na spacer? Odpowiedź jest prosta, wystarczy pobrać apkę Jakość powietrza w Polsce.

Zdarzają się sytuacje, i pewnie każdy z nas doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że nie mamy wyjścia i musimy wyjść z domu o konkretnej porze bez względu na niemal wszystko. Jeśli macie bardzo napięty terminarz, pewnie nawet i pory spacerów nie możecie sobie dowolnie wybierać. Cóż, w takiej sytuacji Jakość powietrza w Polsce raczej niewiele Wam pomoże. Chociaż mimo wszystko, powinniście ją zainstalować chociażby do celów czysto edukacyjnych.

powi

Nie mam w smartfonie włączonych usług lokalizacyjnych, ale w przypadku opisywanego programu nie było to wielką przeszkodą. W odpowiedniej zakładce można wybrać stację, z której dane najbardziej nas interesują. A jeśli nie wiemy, w jakiej najbliższej miejscowości takowa się znajduje, pomocna jest specjalnie przygotowana mapka.

Jakość powietrza w Polsce pozwala na sprawdzenie aktualnego stanu powietrza pod względem występowania w nim różnego rodzaju pyłów oraz szkodliwych związków, między innymi, dwutlenku siarki, ozonu, tlenku węgla czy dwutlenku azotu. Zwykły śmiertelnik może przeczytać w apce coś więcej na ten temat, ale jeżeli nie bardzo go to interesuje, także nie powinien narzekać na przydatność zebranych informacji.

powi1

Apka w bardzo jasny sposób pokazuje, które dane są dla nas niepokojące, a które nie. Ucieszycie się też pewnie na wiadomość, że można sprawdzić ogólny stan atmosfery i tym samym dowiedzieć się, czy warto wychodzić obecnie na powietrze, czy lepiej plany odłożyć na inną porę dnia.

Jakość powietrza w Polsce powiadamia nas o ostrzeżeniach wydanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i odświeża się automatycznie raz na godzinę. Szkoda tylko, że nie zdecydowano się na wydanie jakiegoś widgetu. Tak naprawdę o innych wadach nie ma mowy.