ikol X – zamień smartfona w lokalizator GPS

0
946

Rodzice lubią wiedzieć, gdzie przebywają ich dzieci, natomiast właściciele firm zmuszeni są kontrolować swoich pracowników. Pewnie mało kto z Was o tym wie, ale można to zrobić w bardzo prosty sposób. Wystarczy pobrać aplikację ikol X i w sumie to prawie wszystko!

Czym jest ikol X? To program, który udostępnia położenie GPS danego telefonu. Jeżeli korzystamy ze smartfona sami i nie mamy kogo śledzić, jest on raczej bezużyteczny. Wyjątek może stanowić sytuacja, gdy zgubimy swój sprzęt lub zostanie on skradziony. Pytanie tylko, czy aby na pewno zabezpieczamy się na przyszłość i myślimy o tym, co by było, gdyby wydarzyło się to czy coś innego. Moim zdaniem – większość osób nie czuje takiej potrzeby.

ikol

Po zainstalowaniu ikol X zaznaczmy, czy mamy już konto w apce i chcemy dodać konkretne urządzenie do listy śledzących, czy po prostu rozpoczynamy przygodę z lokalizowaniem. W przypadku tej drugiej opcji musimy podać kilka swoich danych, zapoznać się z regulaminem i wklepać swój numer telefonu.

Autorzy zapewniają, że kombinacja dziewięciu cyfr nigdy nie zostanie wykorzystana do niczego niepożądanego, ale ja jednak wolę mieć wybór i chciałbym, aby dano mi możliwość weryfikacji w inny sposób.

Jeżeli chodzi o to, jak w praktyce spisuje się ikol X, nie można mieć większych zastrzeżeń. Kiedy faktycznie uruchomimy usługi lokalizacji we wszystkich interesujących nas smartfonach (albo zrobią to nasi najbliżsi), trudno być niezadowolonym.

Mimo to uważam, że dzieci czy pracownicy firm są na tyle sprytni, że mogą wyłączyć potrzebne funkcje, a wówczas zostajemy bez niczego. Zresztą, historię przemieszczeń można zobaczyć w Google. Wystarczy zalogowanie się na czyjeś konto (a skoro ktoś pozwala nam się sprawdzać, na pewno udostępni też swoje dane, prawda?) i gotowe. Co najlepsze, jest to zupełnie darmowa funkcja. A w przypadku opisywanej apki, wcale nie.

ikol X dostępne jest w Google Play za darmo, ale jeżeli będziecie chcieli uaktywnić funkcję SOS (wysyłanie powiadomień alarmowych do wszystkich bliskich), mieć pod ręką historię lokalizacji i tak dalej, przyjdzie Wam za to dodatkowo zapłacić. Dużo? Niby nie, bo kilka złotych miesięcznie. W skali roku robią się z tego jednak całkiem spore sumy.

Na koniec jeszcze jedna, raczej mało pocieszająca, wiadomość: ikol X działa tylko na urządzeniach z Androidem. U mnie w rodzinie nie każdy ma na pokładzie zielonego robota, a dziadkowie czy rodzice cały czasu używają starych „cegieł” z długo wytrzymującą baterią. I co mam z tym zrobić? Cóż, nie zamierzam każdemu zostawiać pod choinką smartfona ;).