HERE – nawigacja offline od Nokii

1
844

Jeżeli Wasi znajomi korzystają z urządzeń z systemem Windows Phone i dzięki aplikacji nawigacyjnej HERE szybciej od Was docierają do konkretnego celu, jeszcze do niedawna mieliście im czego zazdrościć. Teraz już jednak te czasy minęły, ponieważ Nokia na swojej stronie internetowej dosłownie kilka dni temu opublikowała androidową wersję swoich map offline. I naprawdę zrobiła to w bardzo dobrym stylu, choć nie obyło się bez kilku mankamentów.

Zanim zaczniemy korzystać z HERE musimy przygotować się na dwa utrudnienia: po pierwsze, pobranie samej aplikacji i po drugie – zainstalowanie paczek map oraz komunikatów dźwiękowych (to utrudnienie jak najbardziej było do przewidzenia, bo skoro offline, to offline!). Szczególnie dużo można by mówić o tej pierwszej sprawie. Niestety, mapy od Nokii póki co dostępne są tylko w wersji testowej i można je znaleźć jedynie na oficjalnej stronie projektu (link podam Wam na samym końcu tego wpisu). Jeżeli ktoś o tym wie, sprawa jest prosta. Gorzej natomiast z osobami błądzącymi w Google Play.

here1

Miałem okazję korzystać z opisywanej aplikacji na smartfonie z systemem Windows Phone i zdecydowanie to tę androidową odsłonę uważam za bardziej udaną. Interfejs składający się z bocznego panelu z wszelkimi potrzebnymi zakładkami, moim zdaniem, obsługuje się dużo lepiej od „kafelkowatego” menu, gdzie nie zawsze byłem w stanie odnaleźć to, co chciałem.

Nawigowanie nas do celu nie sprawia HERE najmniejszego problemu. Jeżeli połączymy się z internetem, możemy dodatkowo liczyć na to, że program wskaże nam utrudnienia na drodze, co bardzo się przydaje, choć – w przeciwieństwie do korzystania z map – może narazić nas na dodatkowe koszty związane z transmisją danych. A to dla niektórych z Was może być wadą (żeby była jasność – dla mnie nie jest!).

W Warszawie oraz jej okolicach nie miałem z HERE najmniejszych problemów. Wszystkie drogi były apce doskonale znane, tak więc nie byłem zmuszony do zmiany programu nawigacyjnego w trakcie jazdy. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy w każdej części naszego kraju mapy od Nokii będą spisywać się równie dobrze. Z tego, co udało mi się przeczytać w internecie, niektórzy w mniejszych miejscowościach mieli małe problemy, ale były to tylko pojedyncze przypadki, a takie na pewno zdarzają się nawet w przypadku Google Maps.

here

Co jeszcze zwróciło moją uwagę w opisywanej aplikacji? Na pewno zakładka „Kolekcje”. Pozwala nam ona na tworzenie swego rodzaju zbiorów naszych ulubionych bądź najczęściej użytkowanych tras. Dzięki niej w łatwy sposób z każdego miejsca dotrzemy do domu czy którejś z siedzib naszej firmy.

Tak, jak Wam pisałem, program HERE pobierzecie póki co tylko z jego oficjalnej strony. Oczywiście, wszystko absolutnie za darmo i bez jakichkolwiek abonamentów!