HabitBull – skończ z negatywnymi przyzwyczajeniami!

0
868

Każdy z nas ma jakieś słabości. Jedna osoba zbyt wiele czasu spędza w domu, kolejna zjada dziennie zbyt wiele słodyczy, natomiast inna ma odruch wymiotny, widząc książki do nauki. Chcielibyście wiedzieć, jak skończyć z niekoniecznie dobrymi przyzwyczajeniami? Odpowiedź zabrzmi banalnie, bowiem jest nią aplikacja HabitBull.

Autorzy opisywanego programu przekonują nas do tego, że z pomocą ich dzieła może wyrobić w sobie przyzwyczajenia, które będą dobre zarówno dla nas, jak i ludzi z naszego otoczenia. Na potrzeby testu postanowiłem sprawdzić, czy rzeczywiście HabitBull będzie w stanie zmotywować mnie do czegokolwiek. Mój wybór padł na zdrowe jedzenie. Już teraz Wam powiem – nie było łatwo.

bull

Po uruchomieniu aplikacji mamy trzy sposoby na zalogowanie się do niej. Standardowo, możemy skorzystać z danych z Facebooka lub też wypełnić formularz rejestracyjny, ale miłym ukłonem w naszą stronę jest także funkcja dostępu z konta gościa. Oczywiście, tylko te pierwsze dwie metody umożliwiają synchronizację z innymi urządzeniami oraz sprawiają, iż nasze dane przechowywane są na bezpiecznych serwerach.

Tak jak pisałem, HabitBull ma nas nauczyć nowych przyzwyczajeń. Po tym, jak zalogujemy się już do programu, wybieramy, co dokładnie chcemy osiągnąć. Celów możemy mieć kilka i choć podzielone są one na kategorie, ostateczną nazwę wprowadzamy sami, dzięki czemu nie musimy na każdym kroku męczyć się z językiem angielskim.

Wśród nawyków, jakie znaleźć można w HabitBull, jest jedzenie słodyczy, niska aktywność fizyczna, brak chęci nauki języków obcych i tak dalej, i tak dalej. Sami decydujemy o tym, ile razy w tygodniu chcielibyśmy wykonywać daną rzecz i pilnujemy tego, by sumiennie zaznaczać w apce, czy rzeczywiście udało nam się spełnić swoje zadanie. A rola samego programu? Szczerze mówiąc, ogranicza się tylko do motywowania w postaci codziennych obrazków.

bull1

Interfejs aplikacji przypomina mobilny kalendarz z funkcją rozmowy na forach (przydatne są również widgety). W każdym dniu czeka na nas inspirująca fotografia, a także informacja na temat tego, co dzisiaj powinniśmy zrobić, by osiągnąć cel. Przerwanie wpajanego nawyku – niestety – nie wiąże się z jakimikolwiek konsekwencjami, dlatego HabitBull na pewno okaże się skuteczny jedynie w przypadku ludzi o silnej samodyscyplinie (a przecież tacy wcale nie potrzebują aplikacji do pomocy!).

Na ile oceniam opisywane narzędzie? Mnie trochę pomogło, bo rzeczywiście od czasu do czasu zdarzy mi się zejść jakąś zdrową sałatkę. Nie będę jednak – mimo wszystko – ukrywał, że spodziewałem się po HabitBull czegoś więcej, co nie oznacza, że uważam program za absolutnie nieudany projekt.