Google Goggles – twoje gogle na wirtualny świat

0
795

Szukacie niezawodnego i łatwego w obsłudze skanera kodów QR, narzędzia do rozpoznawania dzieł sztuki, a może… rozwiązywania sudoku tylko i wyłącznie na podstawie zdjęcia? Wszystko to, a także jeszcze więcej, znajdziecie w bardzo przydatnej aplikacji Google Goggles, której z powodzeniem używam od bardzo długiego czasu.

Google Goggles to jedna z pierwszych aplikacji, jakie powinno się zainstalować na urządzeniu z Androidem. Aż dziw, że jeszcze o niej nie wspomniałem, bo przecież korzystam z niej już od kilku ładnych miesięcy, a w tym czasie tylko kilkakrotnie zawiodła mnie na całej linii. Nie traktujcie tego jednak jako poważnej wady, bowiem na tle konkurencji i tak cały czas narzędzie od giganta z Mountain View wypada rewelacyjnie.

gogle

Opisywanego programu nie można nazywać tylko i wyłącznie skanerem kodów QR, z którymi mamy obecnie styczność niemalże na każdym kroku. Najprościej rzecz ujmując jest to narzędzie analizujące obiekty zrobione naszym aparatem i wykonujące pasującą do nich akcję.

Google Goggles możemy zrobić zdjęcie kodu kreskowemu, a automatycznie pokazane nam zostaną opinie na temat danego produktu. Kilka sekund wystarczy też, by uzyskać tłumaczenie obcojęzycznego bilbordu, tablicy informacyjnej czy ogłoszenia w gazecie. Jeszcze Wam mało? I bardzo dobrze, bo apka potrafi dużo, dużo więcej i tego należy od niej wymagać.

gogle1

Narzędzie od Google’a znakomicie rozpoznaje dzieła sztuki, książki czy okładki płyt muzycznych. Jedno pstryknięcie aparatem i już mamy okazję dowiedzieć się, czy warto kupić nowy krążek ulubionego zespołu albo też przeczytać wyprzedawaną w pobliskim hipermarkecie lekturę. Przyznam się, że bardzo często przychodzi mi wykorzystywać tę funkcję. Przede wszystkim na zakupach, ale i nie tylko. Czasem zdarzy mi się szpiegować, co czytają ludzie w autobusie ;). Tak, wiem, że to trochę dziwne.

Autorzy Google Goggles chwalą się tym, że ich program potrafi rozwiązać sudoku. Zrobiłem dla testu zdjęcia trzem planszom i tylko raz uzyskałem satysfakcjonujący wynik. Najwidoczniej jest to opcja wciąż niedopracowana. Osobiście nie lubię rozwiązywania sudoku, tak więc mnie to jakoś bardzo nie przeszkadza.

Żeby nie było, iż jestem totalnym fanbojem firmy Larry’ego Page’a, napomknę też o wadach Google GogglesApka nie radzi sobie ze zdjęciami zwierząt ani też mebli. Jest również bezużyteczna bez połączenia z internetem.