Gesto – dotykaj, zoomuj i dobrze się baw!

0
638

Czytałem kiedyś, że wykonywane przez nas gesty na wyświetlaczach urządzeń mobilnych przychodzą całkowicie naturalnie. Dzieci z Afryki, które dla eksperymentu dostały kilka tabletów, potrafiły bez niczyjej pomocy poradzić sobie z zoomowaniem obrazków, a także przemieszczaniem się z jednego na inny. Nie mam wątpliwości, co do tego, że wiecie jak wykonywać konkretne ruchy na ekranach smartfonów. Myślę jednak, że – podobnie jak ja – będziecie mieli problem z wykorzystywaniem ich na zawołanie, czego wymaga gra mobilna o nazwie Gesto.

Gesto to modernistycznie prezentująca się produkcja, która udowadnia nam, że do stworzenia dobrej i wciągającej gry nie potrzeba wcale zawiłej fabuły czy też rozgrywki opartej na zagmatwanym sterowaniu. Wystarczy pomysł. I to bardzo prosty.

gesto

Nasze główne zadanie w apce polega na wykonywaniu odpowiednich gestów w konkretnym momencie. W praktyce wygląda to tak, że na ekranie pojawiają nam się kuleczki, symbolizujące jeden z kilku możliwych ruchów, a my musimy użyć ich zanim skończy się czas. W każdej planszy maksymalnie zdobyć można 100 punktów. Bez ukończenia jednego etapu nie jest możliwe przejście do następnego.

Autorzy Gesto nie wymagają od nas wykonywania niczego skomplikowanego. Jedyne ruchy, jakie w grze wykonujemy to zoomowanie, dotykanie ekranu konkretną ilością palców, a także przesuwanie w konkretnym miejscu. Mimo to przejście prawie 60 leveli w krótkim czasie jest bardzo trudnym zadaniem.

gesto1

Przed rozpoczęciem właściwiej rozgrywki na wyświetlaczu pojawia nam się tutorial. Niestety, nikt nie zadbał o to, by poinformować nas, że w grze mamy ograniczoną liczbę żyć. Zagrałem sobie w pierwszą planszę pięć razy (dosłownie!), po czym kazano mi odczekać pół godziny na kolejne życie. Oczywiście, w takich sytuacjach można skorzystać z mikropłatności. Można jednak pokazać też gest Kozakiewicza. Naprawdę rozumiem, że tworzenie gier to dla niektórych praca zarobkowa, ale czy nie można kilku plansz dać graczom do wypróbowania bez jakichkolwiek limitów?

Graficznie Gesto prezentuje się znakomicie. Choć produkcja charakteryzuje się mało skomplikowaną rozgrywką, wygląda modernistycznie i pozbawiona jest jakichkolwiek większych wad. Ani złego słowa nie można napisać też o dźwiękach.