Forest: Stay focused – posadź drzewo i… skup się na pracy!

0
1691

Macie problemy z koncentracją, przez co wielokrotnie zawaliliście szkolne zadanie domowe albo bardzo opłacalne zlecenie? Spokojnie, nie jesteście jedyni na tym świecie, a nawet powstały już aplikacje mobilne stworzone specjalnie z myślą o takich osobach. Jeżeli jeszcze o nich nie słyszeliście, czas najwyższy to zmienić. Na dobry początek proponuję Forest: Stay focused.

Postaram się w tym wpisie nie wydziwiać ani nie podawać bardzo szczegółowych opisów. Dlaczego? Bo Forest: Stay focused to program prosty i bardzo minimalistyczny, tak więc trzeba go traktować specjalnie niczym VIP-a podczas koncertu kapeli rockowej. Oczywiście, nie oznacza to, że warto pomijać jego wady. Mogę jednak już teraz zdradzić, że tych za wiele nie ma.

plant

Autorzy opisywanej aplikacji o wszystkich najważniejszych cechach swojego dzieła informują nas przy jego pierwszym uruchomieniu. Na szczęście, instrukcja występuje w postaci kolorowych slajdów, a nie tutorialu, w którym musimy robić to, czego się od nas wymaga. Swego rodzaju samouczek składa się z kilku obrazków, między którymi poruszamy się, „ślizgając” palcem na lewą oraz prawą stronę. Myślę, że więcej w tej kwestii pisać nie trzeba. Każdy z Was doskonale sobie z tym poradzi.

Forest: Stay focused jest programem, który powstał, aby pomagać ludziom w koncentrowaniu się na ich obowiązkach. Nieważne czy zawodowo zajmujecie się pisaniem, gotowaniem czy sporządzaniem zamówień dla dużej firmy – apka jest uniwersalna i bardzo łatwo dostosowywać ją do własnych potrzeb. Warto jednak odpowiedzieć na pytanie, jak dokładnie działa i dlaczego jest mobilizująca.

plant1

Forest: Stay focused przychodzi nam zarządzać kawałkiem wirtualnej ziemi. Kiedy chcemy zająć się swoimi obowiązkami, naciskamy odpowiedni przycisk, siejąc tym samym mobilne ziarenko. Jeżeli uda nam się przez pół godziny nie wyłączać apki (czyli nie zająć się czymś innym poza pracą), uda nam się wyhodować piękne zielone drzewo. W przypadku wpadki będziemy natomiast musieli zadowolić się widokiem suchych gałęzi, które z pewnością nie prezentują się zbyt okazale.

Na każdy dzień tygodnia przygotowano dla nas inny obszar pracy. Pozwala nam to śledzić postępy i ewentualnie sprawdzać, kiedy jesteśmy najbardziej, a kiedy najmniej, produktywni.

Jeśli chodzi o wspomniane przeze mnie na początku wady, to w zasadzie chciałbym napomknąć tylko o jednym – braku opcji zmieniającej domyślną jednostkę pracy. Wydaje mi się, że nie każdy może pozwolić sobie na taki luksus, aby harować jedynie przez 30 minut, a później brać się za wypoczynek. Cóż, być może jestem w błędzie, ale na pewno fajnie byłoby, gdyby w Forest: Stay focused dostępne były także inne odcinki czasowe.