Dumpster – z tą apką błąd to nie błąd!

0
980

Jeżeli usuniemy coś na urządzeniu z Androidem, odzyskanie pliku jest prawie niemożliwe. Zupełnie inaczej sprawa ma się w przypadku komputerów osobistych. W nich ratuje nas kosz, który przechowuje to, czego któregoś dnia po prostu postanowiliśmy się pozbyć. Osobiście nie zdarza mi się często przypadkowe kasowanie w smartfonie, ale na wypadek gdybyście mieli z tym problem, postanowiłem sprawdzić działanie apki o nazwie Dumpster.

Patrząc na funkcjonalność Dumpster można mieć mieszane uczucia. Nie jest to bowiem program, dzięki któremu odzyskacie dane wymazane z karty pamięci, lecz po prostu narzędzie przechowujące usunięte pliki. Można więc rzecz, że opisywana apka to nic innego jak mobilny odpowiednik windowsowskiego kosza.

dep

Obsługa Dumpster jest tak samo banalna, jak sposób jego działania. Przy uruchomieniu programu po raz pierwszy wystarczy zaznaczyć, jaki typ plików chcemy w nim przechowywać, a później możemy o nim całkowicie zapomnieć. I gdy zdarzy nam się usunąć jakiegoś potrzebnego PDF-a albo plik MP3, po prostu klikamy ikonkę programu i odnajdujemy naszą „zgubę” dosłownie w kilka sekund.

Oczywiście, nie jesteśmy zmuszani do tego, aby aplikacja była cały czas zawalona wszystkimi naszymi śmieciami. W każdej chwili istnieje możliwość usunięcia konkretnych plików albo wszystkich naraz. Jeżeli mamy taką potrzebę, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy ustawili automatycznie czyszczenie programu. Funkcja ta aktywuje się – w zależności od naszych preferencji – raz na tydzień, miesiąc albo trzy miesiące. Niestety, nie możemy ustawić częstotliwości innej od domyślnej.

Aplikacja Dumpster dostępna jest w kilku językach. Szkoda, że wśród nich zabrakło naszego rodzimego. Żeby było jasne – nie wymagam od twórców tego, aby rezygnowali z angielskiego na rzecz polskiego. Mogliby jednak trochę o nas pomyśleć, decydując się nie na jeden czy dwa, lecz kilka wariantów językowych.

dep1

Gdybym miał napisać, co jeszcze nie do końca podoba mi się w Dumpster, zdecydowanie wspomniałbym o braku personalizacji. Wiem, że z takich apek nie korzysta się ciągle, ale kilka wersji kolorystycznych na pewno by się przydało. No, albo chociaż dwie.

Podstawową wersję opisywanego narzędzia można pobrać całkowicie za darmo. Jeżeli denerwują Was reklamy, możecie skorzystać z opcji zakupu edycji premium. Taka przyjemność wiąże się z wydatkiem rzędu 10 złotych.