Coursera – edukacja w nowoczesnej formie

1
747

Dla jednych wakacje to idealny moment do tego, by wypocząć i zapomnieć o jakiejkolwiek edukacji, dla innych – wręcz przeciwnie. Jeżeli należycie do grupy bardziej ambitnych osób, które są głodne wiedzy i niemalże na każdym kroku lubią dowiadywać się czegoś nowego, zachęcam do sprawdzenia pomysłowej apki o nazwie Coursera, czyli mobilnego zbioru internetowych kursów.

Coursera uśmiechała się do mnie w Google Play już od dłuższego czasu. Nie wiem, jak to się stało, że sięgnąłem do niej dopiero teraz, jednak bardzo się cieszę, że w ogóle jej nie przeoczyłem. Dzięki niej zdałem sobie sprawę, że uczenie się nie musi być czymś nudnym i absolutnie nienowoczesnym, natomiast – niczym gra komputerowa – potrafi wciągnąć na długie godziny.

Gdybym miał najprościej jak się da opisać czym w zasadzie jest Coursera, napisałbym, że jest to swego rodzaju naukowy YouTube. Różnica jest tylko taka, że nie wszystkie materiały dostępne są tutaj „od ręki”. Niektóre kursy internetowe rozpoczynają się we wrześniu albo i jeszcze późnej. W takich sytuacjach pozostaje nam zapisać się na lekcje, zaakceptować regulamin i cierpliwie czekać.

W zależności od prowadzących, a tymi są zazwyczaj osoby pracujące na renomowanych, zagranicznych uczelniach, kursy składają się od kilku do kilkunastu lekcji. Niekiedy mamy okazję obejrzeć nowe video raz na tydzień, a czasem częściej. Co najważniejsze, wcale nie musimy mieć stałego dostępu do internetu, by posłuchać tego, co dany nauczyciel dla nas przygotował. Wystarczy skorzystać z opcji pobierania filmików, która w praktyce spisuje się rewelacyjnie i na co dzień jest niezwykle przydatna.

Poza samymi materiałami video, w dziale konkretnego kursu znaleźć możemy także plan zajęć oraz wszelkiej maści materiały edukacyjne ułatwiające nam naukę oraz przyswajanie wiedzy z konkretnego zakresu. Niestety, zarówno lekcje, jak i interfejs dostępne są tylko w języku angielskim. Jest to w zasadzie jedyny minus, jaki udało mi się wychwycić.

Coursera doskonale się spisuje nie tylko w przypadku nauk ścisłych. Znaleźć tu możemy wiele przydatnych kursów dotyczących przedmiotów artystycznych, a nawet takich, o jakich w zwykłych szkołach można tylko pomarzyć. Ja, na przykład, zapisałem się dzisiaj na… historię zespołu The Beatles. Fajnie, prawda? 🙂