ClassDojo – drodzy nauczyciele, ta apka jest dla Was!

0
769

Mało kto korzysta w naszym kraju z aplikacji ClassDojo. Nie do końca wiem, dlaczego, ponieważ jest to wyjątkowo dobry program, który ułatwia pracę nauczycielom, natomiast rodzicom pozwala śledzić szkolne postępy swoim dzieciom. Jeżeli przegląda nas teraz jakiś pan profesor, proponuję, by przed 1 września dobrze przygotował się ze znajomości wspomnianej apki. Proszę mi wierzyć, warto!

Początkowo spodziewałem się, że ClassDojo będzie czymś w rodzaju elektronicznego dziennika, w którym będzie trzeba wypełniać całą masę formularzy, zgłaszać sprawę dyrektorowi szkoły i tak dalej, i tak dalej. Okazało się jednak, iż rejestracja w opisywanym programie zajmuje dosłownie kilkanaście sekund. Co najważniejsze, każdy może ją przeprowadzić bez konieczności podpisywania z producentem jakichś umów czy płacenia abonamentu.

dojo

Czym dokładnie jest ClassDojo? To swego rodzaju mobilny kącik dla nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców. Prowadzący zajęcia może tworzyć wiadomości dla rodziców, ogólne ogłoszenia oraz – co najważniejsze – chwalić lub skarżyć się na swoje dzieciaki (te szkolne, rzecz jasna). Pochwały i ich przeciwieństwa dostępne są w języku polskim, tak więc nikt nie powinien mieć problemu z tym, co autor miał na myśli.

Dodawanie rodziców oraz innych zainteresowanych to ciekawa sprawa. Żeby dane konkretnej klasy nie dostały się w niepowołane ręce, tylko nauczyciele mają możliwość tworzenia specjalnych kodów zapraszających. Wystarczy, że w odpowiednim miejscu wpisze się taki ciąg cyfr i liter, a automatycznie zostanie się przeniesionym do wyznaczonej grupy. Proste rozwiązanie, ale zdecydowanie najlepsze, prawda?

dojo1

Oczywiście, ClassDojo to nie tylko ułatwienie dla tych, którzy próbują czegoś nauczyć. Rodzice też bardzo szybko powinni docenić walory tej apki. Dzięki niej kontakt z panem czy panią profesor to bułka z masłem, a pewność, że zostało się powiadomionym o zebraniu to codzienność, a nie „święto”.

Pomysł i sam projekt bardzo mi się spodobał. Jedynym mankamentem wydaje mi się w tym przypadku angielska wersja językowa. Wiem, że może ona niektórych nieco odstraszać. Jednocześnie mam jednak nadzieję, że twórcy ClassDojo pokuszą się wkrótce o jakieś zmiany w tej kwestii.