CCleaner – popularny „czyścik” w mobilnej wersji

0
1409

Z programu CCleaner korzystam na swoim PC-ie od dosyć długiego czasu i muszę przyznać, że ani razu mnie nie zawiódł, choć miał okazję wykazać się w ekstremalnych warunkach. Kiedy więc dowiedziałem się, że mój ulubiony „czyścik” trafił na system Android i to już nie w wersji beta, natychmiast postanowiłem go pobrać i jak najszybciej sprawdzić. Co w nim mi się spodobało, a co nie dowiecie się z pozostałej części tego wpisu.

Mobilny CCleaner jeszcze do niedawna dostępny był w Google Play tylko i wyłącznie w wersji beta. Nie chciałem psuć swojej opinii na temat tego – moim zdaniem – bardzo przydatnego i niezawodnego narzędzia, dlatego też postanowiłem nie testować go do czasu, kiedy nie trafi na smartfony w postaci finalnego produktu. Fakt, długo przyszło mi na to czekać. Na szczęście moja cierpliwość została wreszcie wynagrodzona.

ccl

Twórcy opisywanego programu postanowili – co raczej oczywiste – nie zmieniać charakteru swojego dzieła. Androidowa wersja CCleanera także zajmuje się więc przede wszystkim czyszczeniem sprzętu ze zbędnych wirtualnych „śmieci”, a tych  – jak na pewno wiecie – na smartfonie zalega się bardzo wiele.

Na ekranie głównym aplikacji znajdują się dwa animowane paski. Jeden z nich informuje nas o tym, jaka część pamięci naszego urządzenia jest zajęta przez aplikacje, natomiast druga pozwala nam sprawdzić aktualny stan pamięci RAM.

Niestety, po naciśnięciu na wspomniane elementy nic szczególnego się nie dzieje. Szkoda, bo miałem nadzieję, że dzięki jednemu kliknięciu będę mógł wyłączyć niepotrzebne procesy działające w tle i spowalniające pracę mojego urządzenia.

cc1

Na dolnym pasku interfejsu CCleanera mamy przyciski służące do aktywowania analizy urządzenia oraz – oczywiście – czyszczenia. Jeżeli nie będziemy kombinować nic z ustawieniami, apka pozwoli nam nie tylko usuwać pamięć podręczną, lecz także kasować historie przeglądarek, spis wykonanych połączeń oraz napisanych i otrzymanych wiadomości SMS.

Program dostępny jest w polskiej wersji językowej. Choć nie posiada zbyt dużo opcji, za pierwszym razem nie do końca wiadomo co w nim do czego służy. Później jest z tym już dużo lepiej. Nie zmienia to jednak faktu, że CCleaner w wersji na Androida niczym szczególnym się nie wyróżnia. Tak naprawdę oferuje nam wszystko, co tysiące innych podobnych programów. Zostawiłem go na swoim smartfonie, ale raczej tylko z sentymentu. Myślę, że niektórzy z Was zrobią podobne, ale inni zostaną po prostu przy obecnie używanym narzędziu.