Busuu – nawet nauka chińskiego może być przyjemna!

1
979

Aplikacja mobilna Busuu reklamowana jest przede wszystkim jako program edukacyjny do nauki języka angielskiego. Jeżeli jednak zależy Wam na chińskim, japońskim albo hiszpańskim, opisywane narzędzie z całą pewnością również i w Waszym przypadku okaże się pomocne.

Największa zaleta programu Busuu rzuca się w oczy od razu po jego uruchomieniu. O czym mowa? Rzecz jasna, o wyglądzie. Moim zdaniem, interfejs aplikacji swoją przejrzystością i nowoczesnym minimalizmem wypada zdecydowanie lepiej, niż wszystkie inne tego typu apki razem wzięte. Co prawda, jest to program adresowany raczej do dorosłych, ale uważam, że bez najmniejszych problemów poradziłoby sobie z jego obsługą nawet dziecko w wieku wczesnoszkolnym.

Busuu „na dzień dobry” zniechęcił mnie do siebie formularzem rejestracyjnym. Kiedy już wybrałem język do nauki i cieszyłem się z tego, że będę mógł sprawdzić swoją wiedzę, na ekranie wyświetliła mi się informacja o konieczności założenia konta. Można zrobić to poprzez Facebooka lub Google+, ale w moim przypadku obie te opcje nie działały. Ostatecznie zmuszony byłem po prostu wpisać swoje imię, e-mail oraz hasło. Nic wielkiego, ale zdecydowanie tego typu „kroki” powinny być czynione nieco później, na przykład, po ukończeniu pierwszej lekcji.

Opisywana aplikacja przystosowana została do ludzi o różnym stopniu znajomości języka. Oznacza to, że nauczą się w niej nowych słówek zarówno ci, którzy zaczynają od absolutnych podstaw, jak i tacy, co mają już za sobą kilkuletnią naukę.

Lekcje w Busuu podzielone są tematycznie. Raz uczymy się o jedzeniu, raz o poznawaniu ludzi, a jeżeli wyjeżdżamy niedługo do innego kraju, możemy też skorzystać z tzw. pakietu podróżnego, który oferuje wszystko, co musi umieć obcokrajowiec w konkretnym miejscu na naszej planecie.

Nauka odbywa się w programie poprzez zapamiętywanie słówek oraz zwrotów. Najpierw przyglądamy się wirtualnym kartom z konkretnymi wyrazami (każdy z nich jest wymawiany przez lektora), a następnie – wyrywkowo – sprawdza się naszą wiedzą, przyznając specjalne maliny za prawidłowe rozwiązania. Ostatnim etapem ukończenia danego działu jest rozwiązanie testu. Trochę przypomina to szkolny system i – jak dla mnie – nie jest to absolutnie żadna wada.

Materiały dostępne w Busuu są darmowe jedynie w pewnym stopniu. Jeżeli zależy Wam na naprawdę solidnej nauce, będziecie musieli skorzystać z pakietu Premium, którego abonament wynosi około 30 złotych miesięcznie.