2048 – matematyczne wyzwanie, które pochłonie Was bez reszty!

9
991

Matematyka to zdecydowanie moja pięta Achillesowa. Mimo to, nie poddałem się i zagrałem w produkcję mobilną o nazwie 2048, którą można bez dwóch zdań nazwać najnowszym Androidowym hitem. Po kilkudziesięciu minutach spędzonych nad grą jestem pewien, że bez względu na to czy umiecie dobrze dodawać liczby, czy nie powinniście zainteresować się dziełem Aleksandra Kulikovskiego.

2048 wymaga od nas dużo więcej myślenia niż ostatni hicior na urządzenia mobilne o nazwie Flappy Bird. Aby osiągnąć tutaj bardzo dobry rezultat, trzeba nieźle pogłówkować. I to nie przez minutę czy dwie, a przez cały czas trwania rozgrywki, czyli – w zależności od naszych umiejętności – nawet przez pięć minut albo i jeszcze dłużej.

Autor 2048 stawia przed nami stosunkowo proste zadanie. Musimy łączyć ze sobą kwadraciki z identycznymi liczbami, tak aby zamieniły się one w jeden element z podwójną liczbą punktów. Trudność w głównej mierze nie tkwi w tym, że musimy wykazać się matematycznymi zdolnościami, lecz przede wszystkim związana jest ze sterowaniem.

Nie mamy możliwości poruszania każdym kwadracikiem z osobna. Możemy jedynie decydować o tym, czy chcemy poruszyć całą planszą w pionie czy poziomie. Na samym początku nie wydaje się to istotne. Wszystko zmienia się jednak w momencie, gdy na danym levelu coraz więcej pól jest zapełnionych, a coraz mniej pustych.

W przeciwieństwie do oryginalnej wersji  2048 ta przeze mnie testowana (i tutaj opisywana) posiada aż cztery tryby gry. Różnią się one od siebie tym, że pozwalają na zbudowanie elementów o innej wartości maksymalnej. Ba, powiem więcej – jeden z nich całkowicie wyłącza ten limit, dzięki czemu – jeśli tylko podołamy wyzwaniu w odpowiedni sposób – możemy bawić się bez końca. 

Audiowizualnie gra prezentuje się nienagannie. Nie mam do niej żadnych zastrzeżeń. Wygląd jest przejrzysty i pozbawiony wszelakich niepotrzebnych „bajerów”, natomiast dźwięki ograniczone są do absolutnego minimum, co umożliwia nam jednoczesne słuchanie muzyki i delektowanie się efektami muzycznymi.

  2048 nie mamy dostępnych mikropłatności ani innych opcji, które wyciągają od gracza złotówki. Jeżeli więc szukacie czegoś naprawdę darmowego – właśnie znaleźliście. A właściwie to ja znalazłem i Wam o tym napisałem 😉