VoD Bajki – tatusiu, obejrzysz ze mną „bajeckę”?

0
722

Dzieci w dzisiejszych czasach przyzwyczajone są do tego, że zawsze mają coś fajnego do zrobienia. Jak nudzi im się zabawa, włączają telewizor, a kiedy i on zaczyna pomału nużyć, pytają rodziców, czy mogą skorzystać ze smartfona lub tabletu. Ogólnie rzecz biorąc, w domu z najmłodszymi raczej nie ma problemu. Jak jednak zabić dziecięcą nudę w przychodni czy samochodzie? Moja odpowiedź brzmi: VoD Bajki!

Aplikacja VoD Bajki została stworzona przez grupę Onet, której raczej nikomu z Was przedstawiać nie trzeba. Nie autorzy są jednak w tym przypadku najważniejsi, lecz możliwości, jakie daje sam program. A te są całkiem spore, choć nie ukrywam, że – mimo wszystko – spodziewałem się czegoś więcej.

vod

Na samym początku zapoznajemy się z samouczkiem. Mogłoby się wydawać, że jest on absolutnie zbędny, ale nie do końca tak jest. W VoD Bajki zastosowano kilka ciekawych rozwiązań, na przykład, rozjaśnianie ekranu przy pomocą pionowego gestu oraz blokowanie wszystkich funkcji apki na czas oglądania filmu.

Jak pewnie doskonale się domyślacie, opisywany program służy do oglądania kreskówek. Zamiarem twórców VoD Bajki było stworzenie multimedialnego centrum rozrywki zarówno dla najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Czy udało się to osiągnąć? Mam co do tego mieszane uczucia, a wszystko głównie przez liczbę dostępnych materiałów.

Biorąc pod uwagę, jakie możliwości ma Onet, liczyłem, że VoD Bajki będzie w stanie służyć użytkownikowi przez dobrych kilka miesięcy. Niestety, aż tak dobrze nie jest. W programie – owszem – znajduje się kilkadziesiąt tytułów, ale to stanowczo za mało. W końcu trzeba pamiętać o tym, iż dzieciaki mają różne gusta i nie lubią oglądać wszystkiego, jak leci.

vod1

Jakie bajki znaleźć można w aplikacji? Najbardziej cieszy obecność polskich klasyków, między innymi, Reksia czy Akademii Pana Kleksa. Oczywiście, znalazło się tu również miejsce na nieco bardziej współczesne kreskówki chociażby Johnny’ego Testa. Szkoda jedynie tego, iż każda z wymienionych bajek to tylko około dwudziestu, trzydziestu odcinków.

Interfejs VoD Bajki prezentuje się dobrze. Bardzo fajnie, że można posługiwać się nim zarówno w pionie, jak i poziomie. Od strony technicznej także nie można apce niczego zarzucić. Wszystko działa płynnie, nie dając nam powodów do nerwów.