Touchdown Hero – polska gra o niepolskim sporcie [VIDEO]

1
727

Warszawskie studio Cherrypick Games w swojej najnowszej produkcji Touchdown Hero chce udowodnić nam, że nawet my, Polacy, możemy poczuć miętę do futbolu amerykańskiego. Mnie przekonywać nie musieli, bo NFL oglądam od dobrych kilku lat. Myślę jednak, iż nawet miłośnicy piłki nożnej powinni znaleźć we wspomnianej grze coś, co przypadnie im do gustu.

Touchdown Hero kierujemy pikselowym zawodnikiem, który pędzi po boisku, by zdobyć przyłożenie (ang. touchdown). W jaki sposób może to uczynić? W teorii jest to proste, gdyż polega tylko na dotarciu do końca pola gry. W praktyce tak kolorowo już jednak nie jest, gdyż w osiągnięciu sukcesu przeszkadza nam cała masa rywali.

touchdown

Wirtualną, pikselową postać wprawiamy w ruch, przytrzymując palec na ekranie. Jeżeli zdecydujemy się na chociażby chwilowe odpuszczenie, futbolista zwolni, a więc wzrośnie ryzyko, że zostanie złapany. Na szczęście, można sobie z tym poradzić nie tylko samym biegiem. Dzięki gestom wykonywanym w lewą bądź prawą stronę zawodnik robi unik. Trzeba jednak przy tym pamiętać, iż gracze futbolu amerykańskiego to wyjątkowo ruchliwe bestie, a więc przechytrzenie ich zazwyczaj wymaga od nas czegoś więcej, niż tylko jednej reakcji z naszej strony.

Nasze rezultaty osiągane w Touchdown Hero nie są wyrażane w liczbie ominiętych przeciwników, lecz zdobytych przyłożeniach. Dwucyfrowy wynik to zatem na samym początku prawdziwa rzadkość, bowiem uzyskanie jednego punktu wiąże się z ominięciem nie dwóch czy trzech, lecz co najmniej pięciu przeciwników.

Cherrypick Games starało się zrobić wszystko, by gracze zbytnio nie wynudzili się samym biciem rekordów, dlatego też w Touchdown Hero mamy do czynienia z wieloma misjami pobocznymi. Ukończenie którejkolwiek z nich pozwala na odblokowanie nowych strojów znanych zespołów NFL, ale pisanie na ten temat jest łatwiejsze, niż realizacja.

touchdown1

Nowa pikselowa produkcja rodzimego studia dostępna jest całkowicie za darmo, a więc nie mogło zabraknąć w niej wyświetlających się reklam. Moim zdaniem, nie mamy jednak prawa na to narzekać, gdyż autorzy Touchdown Hero dali nam możliwość wyłączenia bannerów za niewielką opłatą.

Audiowizualna strona opisywanej gry nie wszystkim z Was przypadnie do gustu. Wiadomo nie od dziś, że pixel art nie jest dla każdego, ale jak już komuś się spodoba, na pewno nie będzie mógł oderwać wzroku od czegoś w stylu Touchdown Hero.