Sumico – matematyczna gra, która deklasuje 2048!

0
555

Do niedawna absolutnym numerem jeden wśród matematycznych gier dostępnych na Androida była bez wątpienia produkcja 2048. Teoretycznie, nic w tej kwestii jeszcze się nie zmieniło. Specjalnie użyłem jednak czasu przeszłego, bo wiem, że nowa apka o nazwie Sumico jest w stanie nie tylko dorównać popularnością wspomnianej wcześniej grze, lecz także ją zdeklasować. I myślę, że nastąpi to stosunkowo bardzo szybko!

Zasady gry w Sumico nie są najprostsze. Wprawdzie chodzi w niej tylko i wyłącznie o łączenie ze sobą tabliczek z liczbami, ale nie dokonujemy tego w taki sam sposób, jak w przypadku 2048. Bo o ile w tej drugiej skupialiśmy się tylko na dodawaniu, ta pierwsza wymaga od nas także odejmowania, dzielenia, mnożenia, a nawet… potęgowania.

sumico

Jak w praktyce wygląda rozgrywka w apce? Zacznijmy od tego, że Sumico oferuje nam dwa tryby zabawy. Jeden z nich jest kampanią, a ten następny niczym innym jak standardowym Endlessem, gdzie mamy okazję grać tak długo jak tylko nam się to żywnie podoba. Oczywiście, pod warunkiem, że dysponujemy jeszcze jakimikolwiek ruchami, bo ich brak oznacza po prostu koniec gry.

Plansza w produkcji studia Ludomotion składa się z kilku swego rodzaju tabliczek. Niektóre z nich zawierają cyferki, a inne  – symbole matematyczne. W zależności od tego, co dokładnie chcemy zrobić z danym elementem, musimy przede wszystkim dokonać umiejętnego połączenia,choć nie można zapominać też o poprawnym obliczaniu. W tej drugiej kwestii jest nieco inaczej, niż w przypadku innych gier matematycznych. Jeżeli bowiem pomylimy się i zamiast dziesiątki stworzymy jedenastkę, liczba ta pozostanie. Niestety, zazwyczaj zamiast ułatwiać, utrudnia nam życie, gdyż jedynie zabiera nam możliwe kombinacje do wykonania.

sumico1

Tak jak pisałem, Sumico wymaga od nas nie tylko dodawania, lecz także wykonywania innych obliczeń. Choć zdaję sobie sprawę, że niektórych z Was nieco to przerazi, muszę wspomnieć o tym, iż w opisywanej grze poza liczbami dodatnimi występują też ujemnie. I wcale – niestety – nie jest ich mało.

Wizualnie apka prezentuje się bardzo dobrze. Zazwyczaj w tego typu produkcjach nie patrzę na grafikę, ale tutaj muszę zrobić wyjątek. A wszystko dlatego, że wygląd Sumico jest naprawdę godny pochwały.