Rid of the Rope – nie dotykać liny! [VIDEO]

0
548

Rid of the Rope to produkcja wymagająca od gracza anielskiej cierpliwości i precyzji godnej najlepszego sapera. Jeżeli więc łatwo się zniechęcacie albo też macie skłonności do szybkiego denerwowania się na wszystko, co dzieje się wokół, nie gwarantuję, że przy dziele studia Tarda Games będziecie bawić się tak, jak powinniście.

Gra z tego wpisu nie jest przeznaczona dla osób, które cenią sobie realistyczną grafikę. Szczerze powiedziawszy, to Rid of the Rope w kwestii audiowizualnej prezentuje się gorzej niż przeciętnie. Dlaczego? Po pierwsze – wygląd, który niczym szczególnym się nie wyróżnia, a wręcz powiedzieć można, że na tle innych wyróżnia się w negatywnym tego słowa znaczeniu. I wreszcie po drugie – dźwięki, to znaczy frustrujący brak jakichkolwiek dźwięków czy muzyczki, przez który człowiek zastanawia się czy przypadkiem nie stracił słuchu.

Większych zastrzeżeń do niczego innego w Rid of the Rope mieć nie można. To, iż zacząłem od razu od krytyki nie oznacza, że opisywana apka w ogóle nie przypadła mi do gustu. Jest brzydka – to fakt. Mimo wszystko można spędzić z nią miło popołudnie i trochę się podenerwować. Oczywiście, w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Naszym zadaniem w grze studia Tarda Games jest przeprowadzanie okrągłej obręczy przez linę. Robimy to – jak się pewnie domyślacie – w taki sposób, by obręcz przez całą swoją trasę ani razu nie dotknęła żadnego elementu. Do wytłumaczenia jest to proste, ale realizacja zadania wcale do łatwych spraw nie należy.

Autorzy Rid of the Rope postanowili zastosować w swoim dziele sterowanie oparte na dotykowych przyciskach. Byłem do tego dość sceptycznie nastawiony, ale muszę przyznać, że takie rozwiązanie spisuje się niemal tak samo dobrze, jak to, w którym musimy za pomocą gestów wyznaczać elementom drogę do celu.

Gra oferuje nam kilkadziesiąt leveli do przejścia. Na każdej planszy liczy się przede wszystkim czas. Im szybciej uda nam się wykonać zadanie, tym lepiej. Warto starać się o jak najwyższe noty, bowiem to one pozwalają nam odblokowywać kolejne paczki poziomów.