République – Wielki Brat patrzy!

0
597

Trójwymiarowa produkcja o nazwie République to jeden z tytułów, który powstał dzięki ludziom odwiedzającym Kickstartera. Od kilku miesięcy gra dostępna była jedynie dla posiadaczy urządzeń z iOS-em, jednak teraz mogą ją pobrać również i Androidowcy. Jeżeli przepadacie za tajemniczym klimatem, niecodzienną fabułą, a do tego lubicie spędzać czas na skradaniu się, nie będziecie żałować żadnej złotówki wydanej na dzieło studia Camouflaj.

Akcja gry République rozgrywa się w czymś w rodzaju komunistycznego, totalitarnego państwa. Główna bohaterka, która nosi symboliczne imię Hope (z ang. nadzieja), pewnego dnia budzi się w dziwnym miejscu przypominającym więzienie połączenie z laboratorium i po chwili namysłu decyduje się poprosić o ratunek znanego hakera. Rzecz jasna, dzwoni do niego z ukrycia i błaga o jak najszybszą pomoc w wydostaniu się z mrocznej miejscówki. Jak reaguje na to wszystko komputerowy geniusz? Postanawia pomóc, ale tylko wtedy, gdy my się na to zgodzimy i mu pomożemy.

Opisywana produkcja jest czymś w rodzaju przygodówki połączonej z wieloma elementami znanymi z najlepszych skradanek. Działania najważniejszej postaci śledzimy tutaj dzięki wirtualnym kamerkom zamontowanym w więzieniu, a nasz cel sprowadza się do wyznaczania drogi młodej dziewczynie oraz wskazywania jej przydatnych przedmiotów, narzędzi i tak dalej, i tak dalej.

Podczas gry raz na jakiś czas mamy okazję zapoznać się z nowymi wątkami fabularnymi, co zdecydowanie ułatwia nam wczucie się w klimat i nastrój République. Zadania czekające na nas na pozór nie wydają się trudne, ale potrafią przysporzyć niemałych problemów. Szczególnie, tyczy się to momentów, w których musimy radzić sobie z mniej lub bardziej bystrymi strażnikami.

Produkt mobilny studia Camouflaj podzielony jest na epizody. Póki co, zarówno na Androida, jak i iOS-a wyszły trzy z pięciu planowanych. Niestety, mam dla Was przykrą wiadomość. Kupując grę za dziesięć złotych, otrzymacie dostęp tylko do jednego odcinka. Kolejne będziecie mogli sobie wykupić w podobnej cenie. Czy warto? Moim zdaniem, tak. Osobiście już nie mogę doczekać się premiery kolejnych, a dopiero co jestem przed finałem pierwszego.

Audiowizualnie République to wyjątkowo udana gra. Myślę, że w kwestii wyglądu screeny mówią same za siebie – wirtualny świat prezentuje się realistycznie i mrocznie. Dźwięki natomiast to prawdziwy fenomen. Nie posłuchamy tutaj co prawda jakichś mocnych, rockowych kawałków, ale jest wszystko, co być powinno. I to bez wyjątków!