Replay – quiz o starych (ale dobrych!) grach komputerowych

0
567

Przeglądając portfolio twórców gierki Mr.Muscle, natrafiłem na bardzo ciekawą aplikację mobilną o nazwie Replay. Cudów się po niej nie spodziewajcie, bo to tak naprawdę jedynie mobilny quiz o starych grach. Jeżeli jednak macie sentyment do retro produkcji, czas najwyższy udowodnić, iż nie brakuje Wam także wiedzy na ich temat.

Chociaż gry podobne do Replay zazwyczaj nie są w stanie zachwycić nas grafiką, w przypadku opisywanego tytułu zdecydowanie tak nie jest. Trzeba przyznać, że aplikacja znakomicie prezentuje się na ekranie. A wszystko to nie tylko dzięki pomysłowemu, przesuwnemu interfejsowi, lecz również wszechobecnym pikselom, które – mam nadzieję, że się zgodzicie – najlepiej przypominają nam o starych, dobrych czasach.

quz1

Replay to raczej nieskomplikowana „bestia”. Rozgrywka podzielona jest tutaj na kilka etapów, podczas których zgadujemy nazwy gry na podstawie screenów. Czy zagadki są łatwe? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Moim zdaniem, do wyjątkowo trudnych nie należą, chociaż po wstępnej rozgrzewce jest z tym nieco gorzej, niż na początku.

Przykładowe plansze widzicie na screenach. Można dzięki nim zobaczyć, że w Replay dostajemy tylko konkretne literki do wpisania, dzięki czemu łatwiej o niepopełnienie prostej gały związanej z podwójnym „S” czy „L”. A co jeśli nie znamy odpowiedzi? W takiej sytuacji jest kilka wyjść. Możemy poprosić o pomoc znajomych z Facebooka albo skorzystać z przygotowanych podpowiedzi.

W grze znajdują się trzy opcje ułatwiające nam realizację zadania. Najtańsza z nich usuwa niepotrzebne litery z dostępnej rozsypanki, a najdroższa po prostu wykonuje za nas całą robotę, dzięki czemu możemy od razu przejść do kolejnych etapów.

quzio

Pieniążki w Replay zdobywa się albo poprzez wykonywanie zadań, albo różnego rodzaju misje, czyli oglądanie reklam, „lajkowanie” i tak dalej. Oczywiście, możemy również kupić wirtualne monety za prawdziwą kasę i tym samym wspomóc autorów gierki. Jeśli o mnie chodzi, uważam, że naprawdę jest za co bić im brawa!

Nie wiecie, czym dokładnie była gra Lemmings albo Broken Sword? W Replay po rozwiązaniu zagadki wystarczy musnąć palcem z góry do dołu wyświetlacza, a pojawi się na nim krótka notka informacyjna z Wikipedii. Świetny pomysł, prawda?