Pako – tu nie parkujesz, tu uciekasz!

0
518

Nie wiem do końca, dlaczego, ale tytuł Pako skojarzył mi się z parkowaniem i dlatego po wspomnianej gierce spodziewałem się raczej czegoś na zasadzie kolejnego symulatora stawiania samochodów w różnych miejscach. Otrzymałem jednak coś zupełnie innego – typową, aczkolwiek minimalistyczną, ścigałkę, w której uciekamy przed policją i przez kilkanaście sekund łudzimy się, że uda nam się… cokolwiek zdziałać.

Pako prezentuje się na ekranie dość niepozornie. Nie powiedziałbym, że gra od razu przypadła mi do gustu, bo na pierwszy rzut oka wyglądała jakoś niezachęcająco. Zmieniłem zdanie na ten temat raczej szybciej, niż wolniej, a zaczęło się to od mojej pierwszej przygody pod galerią handlową. Tak, wiem, że brzmi to dosyć… dziwnie. Zapewniam jednak, że mam tu na myśli tylko i wyłącznie samochody.

Tak jak napisałem na samym początku, głównym zadaniem gracza w Pako jest uciekanie przed policją. Jako kierowcy różnych samochodów musimy robić tu wszystko, co w naszej mocy, aby stróże prawa nie rozbili się na naszym aucie i tym samym nie pozbawili nas wirtualnego życia, albo nie wlepili bardzo wysokiego mandatu.

Akcja rozgrywa się w różnych miejscach. Możemy sprawdzić się na parkingu przed centrum handlowym, autostradzie, placu w dużym mieście, a nawet na… cmentarzu. Dostęp do każdej z plansz uzyskujemy od razu, tak więc nie musimy męczyć się konkretną liczbę sekund w jednej miejscówce, żeby móc korzystać z „uroków” innej. Jest to na pewno jakiś tam plus, choć mobilizacja osiągania dobrych wyników przy nieco innym systemie byłaby dużo większa.

Rozgrywka w Pako do bardzo porywających nie należy, ale myślę, że próby bicia rekordów czasowych to jedno z ulubionych zajęć wielu z Was, dlatego też chętnie sięgnięcie po ten tytuł. W końcu nie zawsze człowiek ma ochotę na bardzo skomplikowane rozgrywki, a na coś, co wymaga w zasadzie sprawnych dwóch palców zawsze znajdzie się chwila wolnego.

System kierowania samochodem w grze został bardzo uproszczony. Po lewej stronie znajduje się przycisk służący do skręcania właśnie w tym kierunku, natomiast vis a vis znajduje się kolejny tego typu guziczek, ale tym razem z odwrotnymi właściwościami. Tłumaczyć w tej kwestii raczej nie ma co, bo myślę, że wszyscy zrozumiecie o co chodzi.

Grafika – jak widzicie na screenach – jest w przypadku opisywanej gierki dość specyficzna. Miłośnikom minimalizmu na pewno się spodoba i nie będą mogli oderwać od niej wzroku. I w sumie, jak się tak dłużej zastanowię, to wcale nie będę się temu dziwił!