Only One – wybraniec Szatana i jego mieczyk

0
353

W większości gier – nie tylko tych przeznaczonych na smartfony czy tablety – przychodzi bohaterowi walczyć ze złem. Jeżeli zamiast pomagać macie ochotę niszczyć sojuszników moherowych beretów – zagrajcie w pikselową produkcję o nazwie Only One, w której będziecie mieli okazję udowodnić swoje umiejętności władania mieczem wielkości mrówki.

Przy pierwszym uruchomieniu gry naszym oczom ukazuje się… odwrócony krzyż w łunie światła. Mimo że dosłownie chwilę później dowiadujemy się, że jest to tylko i wyłącznie pikselowy miecz, nie warto zmieniać swojego „satanistycznego” punktu widzenia. Nie mija bowiem kilka sekund, a na ekranie pojawia się zbudowany z malutkich kwadratów ludzik stojący na skalnym obiekcie, na którym widać wyraźnie znienawidzony przez babcie pentagram. Być może to ja jestem skrzywiony, a być może Ernest Szoka chciał nam w swojej produkcji przekazać coś „głębszego”. Podobno Wolt Disney w też tak robił w swoich dziełach.

one

Było trochę o Kościele, a raczej o jego zwalczaniu, tak więc czas przejść do samej rozgrywki. W Only One wcielamy się we wspomnianego już przeze mnie osobnika wyposażonego w miecz, który musi przy pomocy broni pokonywać każdego, kto stanie mu na drodze. Z racji tego, że akcja rozgrywa się wysoko nad ziemią, możemy obrać taktykę zrzucania swoich przeciwników, zamiast ich bezpośredniego uśmiercania. Nie jest to jednak  – szczególnie na początku – opłacalne, bowiem z każdego wroga wypadają nam moce będące wirtualną walutą.

Wraz z naszym postępem w grze, mamy okazję wyposażać naszego bohatera w coraz to lepsze zdolności. Na samym początku jest to tylko zamrażanie, później możemy nawet i siekać piorunami, co jest naprawdę fajną zabawą. Mimo że gra wydaje się prosta, bardzo ciężko uzyskać w niej dobry rezultat. Przyznam się, że bardzo mnie to zaskoczyło. Oczywiście, w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

one1

Jeśli chodzi o oprawę audiowizualną, co tu dużo pisać – Only One to oryginalna produkcja, gdzie na każdym kroku spotkać możemy wyraziste piksele i tym podobne retro elementy. Fanom starych, poczciwych produkcji na pewno się spodoba.