Nowy i (nie)odmieniony sklep Google Play

0
716

Jeżeli bacznie śledziliście tegoroczną konferencję Google I/O 2014, prawdopodobnie nie umknął Waszej uwadze fakt, iż gigant z Mountain View podczas organizowanej przez siebie imprezy zaprezentował nową wersję systemu Android, który od swoich poprzedników różnić ma się przede wszystkim minimalistycznym wyglądem. Na razie dokładnie nie wiadomo, kiedy robocik w wersji L trafi do większości smartfonów, ale wiadomo, że Google wciąż działa, aby ich aplikacje były przystosowane do nowego modernistycznego wyglądu. Dowodem na to może być dzisiejsza aktualizacja aplikacji Sklep Play.

Na wstępnie chcę Was wszystkich uspokoić, że jeśli nie macie wciąż dostępnej aktualizacji, nic złego się nie dzieje. Prawdopodobnie pojawi się ona na Waszych urządzeniach w przeciągu kilku bądź kilkunastu godzin. Oczywiście, niewykluczone, że niektórym z Was przyjdzie poczekać nieco dłużej. Jeśli jednak w odpowiedni sposób poszperacie w internecie, bez najmniejszego problemu znajdziecie plik z nowym Google Play’em. I zainstalujecie go w smartfonie w kilka sekund.

materiald

Najnowsza wersja sklepu z grami, aplikacjami, a od niedawna również filmami i muzyką, niewiele różni się od swojej poprzedniczki. Kiedy zabrałem się do sprawdzania nowości, zacząłem zastanawiać się, czy w ogóle będzie o czym pisać. A to dlatego, że ekran główny nie zapowiadał jakichkolwiek zmian. Podobnie zresztą jak lista kategorii, wyszukiwarka aplikacji oraz lista najnowszych oraz najpopularniejszych aplikacji.

Największe, i nota bene jedyne, zmiany czekają na nas w nowym Google Play w stronach poświęconych konkretnym aplikacjom bądź też innym sprzedawanym produkcjom. Na każdej z takich witryn została zmniejszona ikonka gry bądź programu, natomiast na samej górze dodane zostało sporej wielkości zdjęcie, które w niektórych przypadkach występuje jako filmik z trailerem czy krótką prezentacją rozgrywki.

Poniżej małej ikonki oraz nazwy konkretnej pozycji znaleźć można teraz informacje na temat liczby pobrań, a także skorzystać z kilku nowocześnie wyglądających ikonek, które przekierowują nas do konkretnych działów albo podobnych tytułów.

googleplay

Oczywiście, w „świeżym” Google Play znalazło się również miejsce dla screenów z aplikacji oraz systemu komentarzy, w którym przede wszystkim poprawiono wygląd diagramu ukazującego średnią ocen wystawioną przez Androidowców danemu produktowi.

Warto wspomnieć też o zupełnie innej formie przeglądania opisów dotyczących aplikacji. Teraz panel z krótszymi bądź dłuższymi tekstami uruchamia się w nowym oknie, które zamykamy, dotykając symbolu „X” bądź też korzystając z fizycznego przycisku zastosowanego w smartfonie.

Czy zmiany w Google Play można uznać za istotne? W pewnym sensie tak, gdyż doskonale pokazują do czego dąży Google ze swoim systemem. Muszę jednak – mimo wszystko – przyznać, że spodziewałem się czegoś lepszego i bardziej innowacyjnego po tej aktualizacji.