MyHeritage – zbadaj historię swojej rodziny

0
714

Ładnych kilka lat temu pewne szkolne zadanie domowe zachęciło mnie do stworzenia drzewa genealogicznego. Dzięki dobrej pamięci moich dziadków, udało mi się stworzyć coś naprawdę imponującego, ale niestety, po pewnym czasie zaprzestałem szukania dalej. Mimo że teraz mam zdecydowanie mniej czasu, niż kiedyś, aplikacja MyHeritage sprawiła, iż znów mam nieodpartą chęć zbadania historii swojej rodziny!

Nie spodziewałem się czegoś nadzwyczajnego po programie MyHeritage. Byłem niemal w stu procentach przekonany, że będzie to aplikacja mobilna, która po prostu będzie pozwalała na tworzenie mobilnej wersji drzewa genealogicznego. Co prawda, jest to jej najważniejsza opcja, ale zdecydowanie nie jedyna, o jakiej warto pisać w samych superlatywach.

Początki w programie nie są łatwe. Musimy zarejestrować się, podając swoje imię, nazwisko oraz e-mail, a następnie dodać wszystkich swoich najbliższych, począwszy na rodzicach, a kończąc na przodkach, których pamiętamy lub o których pamiętają nasi dziadkowie. Jeżeli się postaracie, prawdopodobnie już te podstawowe czynności pozwolą Wam na stworzenie pokaźnego drzewa. Ale nie myślcie sobie, że to już koniec. Tak naprawdę dopiero teraz zaczniecie doceniać to, co oferuje MyHeritage.

Jeżeli chcemy, do każdego członka naszej rodziny możemy dodać coś więcej niż tylko datę urodzenia czy śmierci. Autorzy programu umożliwili, między innymi, na wgrywanie zdjęć danych osób, co – moim zdaniem – jest naprawdę świetnym i przydatnym pomysłem. Oczywiście, wszystko to pod warunkiem, że podchodzi się do sprawy całkiem poważnie, a nie typowo „na odwal”.

Co takiego zauroczyło mnie w MyHeritage najbardziej? Głownie automatyczna wyszukiwarka przodków oraz to, ile ludzi z całego świata znajduje się w bazie. Dzięki programowi mogę poszukać ludzi o konkretnym nazwisku i wyświetlą mi się wówczas wyniki na podstawie aktów zgonów, spisów ludności i tym podobnych. Cóż, inaczej mówiąc, opisywany program to istne mobilne archiwum.

Oczywiście, najwięcej osób, jakie znaleźć można w MyHeritage, to osoby niepochodzące z Polski. Kto jednak wie, czy nie okaże się, że Wasz daleki przodek nie był Amerykaninem czy Brytyjczykiem? Jak dla mnie, istnieje spore prawdopodobieństwo takiego rozwoju wydarzeń. I apka z tego wpisu została stworzona właśnie po to, by to udowadniać!