Lightbot One Hour Coding – łamigłówka, która uczy programować [VIDEO]

0
911

Programowanie to skomplikowana dziedzina informatyki, którą znają dobrze tylko nieliczni. Od pewnego czasu sporo mówi się o tym, że nauka tworzenia gier i aplikacji powinna być prowadzona od najmłodszych lat, jednak – z tego co mi wiadomo – w szkołach pod tym względem niewiele się zmienia. Jak zatem wpoić dziecku do głowy programistyczną logikę i nauczyć „podstaw podstaw”? Możecie się zdziwić, ale zaradzić temu potrafi… gra Lightbot One Hour Coding.

Laikom ciężko będzie zrozumieć, w czym dokładnie ma pomóc Lightbot One Hour Coding. Nie uczymy się tutaj bowiem komend ani też nie mamy możliwości zapoznania się z gotowym projektami, natomiast całość oferuje głównie przedstawienie totalnych standardów i naukę logiki programisty.

robot

Lightbot One Hour Coding mamy do czynienia z głównym bohaterem, który jest robotem. Nasz cel to doprowadzić mechanicznego ludzika do wyznaczonego miejsca, a następnie zapalić na jego głowie żarówkę. Cóż, wydaje się to bardzo proste i raczej niewymagające wielkiego zaangażowania. W praktyce jest z tym jednak znacznie gorzej.

Jak pewnie zdążyliście się już domyślić, w Lightbot One Hour Coding nie korzystamy z dotykowej konsolki. Tutaj planujemy ruchy postaci, zanim ta przejdzie jeszcze do jakiegokolwiek działania. Do dyspozycji mamy na początku tylko dwie strzałki i światło, ale wraz z kolejnymi levelami zwiększają się nasze możliwości oraz jednocześnie wzrasta poziom trudności.

Wszystkie wybierane przez nas ruchy pojawiają się w grze w katalogu głównym naszego projektu programistycznego. W pierwszych poziomach możemy zapisywać wszystko jedynie w tym jednym miejscu, ale później dla naszej wygody przygotowano kilka plików bocznych. Dzięki nim możemy „zaprogramować” konkretne, dłuższe ruchy, tak aby nie trzeba było ich kilka razy wprowadzać.

Darmowa wersja Lightbot One Hour Coding oferuje niewiele poziomów. Mimo wszystko, uważam, że zdecydowanie warto poświęcić tej gierce nieco wolnego czasu. Oczywiście, śmiało możemy oddać ją pod opiekę naszych dzieciaków. Myślę, że najmłodsi – nawet nie do końca rozumiejąc co robią – będą w stanie dzięki apce nauczyć się myślenia charakterystycznego dla programowania.

Co do grafiki, jestem nią wręcz zachwycony. Jak na moje oko, Lightbot One Hour Coding to jedna z najładniej prezentujących się łamigłówek, w jakie miałem ostatnio okazję zagrać. Gdyby to zależało ode mnie, prawdopodobnie wyposażyłbym grę w nieco inne dźwięki, ale i o nich nie mogę napisać wiele złego napisać.