Kizi Adventures – platformówka dla fanów kosmicznego minimalizmu [VIDEO]

1
846

Nie wiem, skąd u współczesnych twórców wziął się pogląd, że gra nie jest w stanie zwojować rynku bez miliona dodatków, ulepszeń i innych cudów-wianków, które możemy kupować za prawdziwe pieniądze. Platformówka Kizi Adventures znakomicie udowadnia, że w dzisiejszych czasach można przyciągnąć do siebie tylko i wyłącznie przyjemną dla oczu i pozbawioną mikropłatności rozgrywką, gdzie najważniejsza jest sama satysfakcja ukończenia poziomów, a nie zdobywanie nikomu niepotrzebnych fantów.

Kizi Adventures przychodzi nam kierować sympatycznie wyglądającym kosmitą z jednym okiem. Podczas jednej z nocnych przechadzek po niebie na naszego bohatera napadł wścibski złodziejaszek i ukradł mu statek. Jaki jest nasz cel? Oczywiście, w głównej mierze chodzi nam o odnalezienie maszyny sterowanego przez nas gościa albo mówiąc inaczej, wszystkiego, co z niej zostało. I choć zdaję sobie sprawę, że fabuła należy raczej do tych banalnych, aniżeli wyszukanych, nie zamierzam w żaden sposób zniechęcać Was do opisywanego tytułu.

Tematu liczby plansz dostępnych w grze wolałbym uniknąć, ale nie mogę tego zrobić. Jest to bowiem najgorsza wada Kizi Adventures, ponieważ w dzisiejszych realiach nikogo raczej nie satysfakcjonuje jedynie dwanaście leveli. Warto jednak dodać, że wyzwania są dosyć długie, jednak nic na siłę – jeżeli uważacie, że to stanowczo za mało, po prostu nie zawracajcie sobie głowy tym, co napisałem niżej.

Dzieło studia Funtomic jest bez dwóch zdań jednym z przedstawicieli zapomnianego już nieco gatunku dwuwymiarowych platformówek. Mimo że nie mamy tutaj do czynienia z wieloma bardzo realistycznymi efektami, wizualnie świat, a raczej Wszechświat, stworzony na potrzeby gry, prezentuje się znakomicie. Wszelkiego rodzaju przeszkadzajki także nie należą do standardowych. Nie mamy tutaj ani grzybków, ani zombiaków. Niszczymy natomiast czerwone istotki o długaśnych oczach oraz inne tego typu kreatury.

Zgodnie z tym, co pisałem we wstępie, w Kizi Adventures nie mamy do czynienia z dodatkami w postaci ubrań dla bohatera czy też power-upów. Na samym początku wydaje się to nieco dziwne, jednak możecie wierzyć mi na słowo, że szybko narzekanie schodzi na drugi plan, natomiast najważniejsza staje się satysfakcja z ukończenia poszczególnych etapów.

Sterowanie w Kizi Adventures rozwiązano w bardzo standardowy sposób. Dwa przyciski służą nam do kierowania kosmitą, natomiast dwa do skakania oraz łapania przedmiotów, którymi możemy zabijać naszych przeciwników. Mówiąc w skrócie: prostota, prostota i jeszcze raz prostota!