Freeze – surwiwal na ponurej planecie

0
478

Akcja gry Freeze rozgrywa się  na pozbawionej kolorów planecie, gdzie niemal co chwilę pada deszcz, natomiast na niebie świecą mniejsze bądź większe błyskawice. Jeżeli więc letni upał daje Wam więc się we znaki, a wszelkie tradycyjne sposoby na schłodzenie organizmu nie pomagają, dzieło studia Frozen Gun Games to propozycja w sam raz dla Was.

Główny bohater produkcji Freeze jest czarnym stworkiem z jednym okiem mieszkającym na wspomnianej już przeze mnie planecie, gdzie słońce zawsze przykryte jest chmurami, a burze są tak pospolite, jak ziemski podmuch wiatru. Mimo że to my mamy wpływ na to, czy uda się mrocznej, aczkolwiek sympatycznej, postaci dotrzeć do określonego celu, kierujemy jedynie konstrukcją planszy, decydując się od czasu do czasu na skorzystanie ze specjalnego przycisku zatrzymującego akcję.

oko

Guzik, o którym była mowa, nie występuje na każdym levelu, ale kiedy już mamy możliwość go wykorzystać, zazwyczaj jest on konieczny do ukończenia danego poziomu. Dlaczego jest taki ważny? Bo dzięki niemu możemy unieruchomić bohatera i ustawić położenie elementów danej planszy w taki sposób, by stworek, którym się opiekujemy, cały i zdrowy dotarł do celu, czyli mówiąc inaczej – wpadł do teleportu.

Występujące w Freeze etapy podzielone są na cztery światy podstawowe i jeden dodatkowy. Ten ostatni zostaje odblokowany wraz z dodaniem przez nas oceny gry w Google Play. Brzmi to trochę jak przekupstwo, ale na pewno jest to rozwiązanie dużo bardziej zrozumiałe niż sytuacja, gdzie za wystawienie recenzji otrzymuje się kilka diamencików czy pakiet wirtualnej waluty.

oko1

Każdy poziom staramy się w grze ukończyć w jak najkrótszym czasie. Nie mamy tutaj do czynienia z systemem oceny gwiazdkowej, natomiast naszą jedyną motywacją jest ranking wyników, w którym pojawiają się rezultaty osiągane nie tylko przez nas, lecz także innych graczy z całego świata.

Sterowanie bohaterem, a raczej planszą, odbywa się za pomocą ekranu dotykowego. Czy akcelerometr byłby w tym wypadku równie skuteczny? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć. Skłaniałbym się jednak ku negatywnej odpowiedzi. Nie chce mi się bowiem wierzyć, że autorzy apki nie daliby możliwości zmiany systemu kierowania, gdyby tylko takowy był możliwy.