Aptrax – sprawdź, które aplikacje powinieneś usunąć

0
630

Na urządzeniu mobilnym mam ogromną ilość gier i programów. Bardzo często jest tak, że instaluję coś na potrzeby testu, a później zupełnie o tym zapominam albo po prostu nie jest mi to potrzebne. Do niedawna musiałem grzebać w każdym możliwym katalogu, by wyśledzić to, czego nie używam. Obecnie wyręcza mnie w tym prosta, lecz niezwykle użyteczna, aplikacja o nazwie Aptrax.

Program Aptrax po raz kolejny utwierdza mnie w przekonaniu, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. Bo choć nie zawiera żadnych wymyślnych i trudno zrozumiałych dla laika funkcji, świetnie spisuje się w praktyce i robi dokładnie to, co powinien. Można się o tym przekonać dosłownie kilka dni po zainstalowaniu go w smartfonie, tak więc jeśli mi nie wierzycie, sami możecie się o tym przekonać.

aptrax1

Aptrax wyświetla nam się lista apek zainstalowanych na naszym urządzeniu. Po co? Aby informować nas o tym, których z nich używamy bardzo często, a których prawie nigdy albo raz na ruski rok. Dzięki temu nie musimy już zastanawiać się nad tym, czy daną grę usunąć, czy też nie. Wystarczy zerknięcie na dane wyrażone w dniach, godzinach bądź sekundach.

Poza informacją o tym, ile czasu poświęciliśmy w sumie danemu programowi, Aptrax wyświetla w nawiasie również liczbę uruchomień danej pozycji występującej w zbiorze aplikacji. Nie trzeba być geniuszem, by wiedzieć, że przydaje się to, gdy chcemy sprawdzić, czy nasza „przygoda” z grą bądź programem była jednorazowa, czy też po prostu rozłożyliśmy ją na kilka części.

aptrax

Sporą zaletą opisywanego narzędzia mobilnego jest fakt, iż możemy z jego poziomu nie tylko przeglądać informacje o danej apce, lecz także ją odinstalować. Co to dla nas oznacza? Przede wszystkim, że do sprzątania w smartfonie nie musimy już korzystać z kilku programów.

Aptrax zaczyna swoją pracę dopiero po instalacji. Nie dostajemy więc od razu gotowca, a musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać kilka dni na przygotowanie odpowiedniej dawki danych. Najwidoczniej w Androidowych smartfonach nie zapisują się informacje o tym, przez jaki czas korzystaliśmy z konkretnego pliku albo po prostu program tym danym nie ufa.