14px – w prostocie siła!

0
344

Mimo że w dzisiejszych czasach dostępna jest ogromna ilość trójwymiarowych i niezwykle realistycznych gier na urządzenia mobilne, cały czas najwięcej frajdy sprawiają mi proste produkcje. Nic dziwnego. W końcu to na nich miałem okazję się wychowywać. Jeżeli – podobnie jak ja – uważacie, iż żaden efekt 3D nie zastąpi tradycyjnego dwuwymiaru, to znak, że powinniście przyjrzeć się uważnie produkcji o nazwie 14px.

W grze 14px przychodzi nam wcielić się w postać czarnej kuleczki o nieznanym imieniu i nazwisku, która ma za zadanie uratować swoich przyjaciół uwięzionych w czymś, co przypomina miniaturową klatkę. Jak domyślić się nietrudno, zadanie do zrealizowania proste nie jest, jednak – co wiadomo nie od dziś – przy odrobinie chęci wszystko jet możliwe.

Autorzy produkcji przygotowali dla nas kilkadziesiąt leveli do ukończenia. Pogrupowane są one w specjalnych rozdziałach, a różnią się od siebie przede wszystkim występującymi w nich przeszkodami oraz ogólną strukturą. Mimo wszelkim różnicom, jedno pozostaje niezmienne – cel, czyli specjalny magiczny portal, transportujący bohatera do jego domu.

Przechodząc każdy etap trzeba zwracać uwagę na trzy aspekty: czas wykonania zadania, liczbę zdobytych kolorowych kulek oraz uratowanych przyjaciół. Chcąc zdobyć trzy gwiazdki, czyli maksymalną możliwą notę, musimy nie tylko uważnie zbierać wszystko, co znajduje się na wirtualnych platformach, lecz także robić wszystko, by dojść do portalu w możliwie jak najkrótszym czasie.

 Na bardziej wymagających poziomach przydają nam się bohaterowie specjalni. W sumie jest ich czterech, a każdy z nich charakteryzuje się czymś innym. Jeden potrafi wykonywać potrójne skoki, inny jest bardzo odporny, a kolejny zasuwa jak samochód rajdowy.

W 14px kierujemy kuleczkami, używając do tego wirtualnych przycisków umieszczonych na ekranie. Mimo że są one półprzezroczyste, opanowanie ich nie jest niczym trudnym. Już za pierwszym razem wiadomo, jak z nich korzystać.

Oprawę audiowizualną zastosowaną w produkcji można najprościej określić jako minimalistyczną z elementami retro. Nie znajdziemy tutaj ani efektów specjalnych, ani niczego, co mogłoby wprawiać nas w zachwyt. Nie zmienia to jednak faktu, że gra podobać się może fanom starych klimatów, dla których pełen trójwymiar jest niekoniecznie niezbędnym dodatkiem.